آرتروز گردن در کمین شماست.

تاریخ انتشار : 19 آبان 1400 | آخرین به روز رسانی : 19 آبان 1400
آرتروز گردن در کمین شماست.

آرتروز گردن

آرتریت یا همان آرتروز گردن ( درد گردن که با درد کمر مرتبط است) ممکن است به عنوان یکی از دو نوع آرتریت طبقه بندی شود: استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید.

آرتریت روماتوئید از انواع بیماری های التهابی خودایمنی است که مفاصل انگشتان دست، شست، شانه، گردن، پشت، مچ دست، آرنج، زانو، مچ پا و پا را تحت تاثیر قرار می دهد.

 در آرتریت روماتوئید، آنزیم های بدن با حمله به بافت های سالم خود، پوشش مفاصل را از بین می برند.

استئوآرتریت از  شایع ترین بیماری های مزمن مفاصل است و معمولاً به عنوان “ساییدگی و پارگی” مفاصل شناخته می شود. این عارضه می تواند هر مفصلی در بدن را تحت تاثیر قرار دهد، اما بیشتر در لگن، زانو، کمر، گردن، انگشتان دست و پا رخ می دهد.

استئوآرتریت از انواع بیماری هایی است که غضروف، پوشش مفصل، استخوان و رباط ها را می تواند درگیر کند و به دلیل ساییدگی غضروف مفصل، در طول زمان ایجاد می شود.که در آخر منجر به آرتروز گردن می شود.

به مرور زمان، آرتروز گردن ممکن است ناشی از خارهای استخوانی یا ایجاد لکه‌های ناهمواری باشد که روی سطوح استخوان ایجاد می‌شود و مشکلاتی در رباط‌ها و دیسک‌ها ایجاد می‌کند.

کانال نخاعی ممکن است باریک شود و روی نخاع و اعصاب به بازوها فشار بیاورد. صدمات همچنین می تواند باعث فشار بر نخاع شود. درد ناشی از آرتروز گردن ممکن است از ناراحتی خفیف تا شدید و فلج کننده متغیر باشد.

آرتروز گردن

علائم آرتروز گردن

گردن درد یکی از مواردی است که ممکن است بسیاری از افراد از کودک تا جوان گرفته، به آن دچار شوند.از این رو برای اینکه بفهمیم درد گردن ما ناشی از آرتروز گردن است یا نه، نیاز است یک سری اطلاعاتی در مورد علائم آرتروز گردن درد داشته باشیم.  از جمله علائم شایع آن به شرح زیر است:

 • درد و سفتی مزمن در گردن که ممکن است با سرپا ایستادن بدتر شود
 • صدا یا احساس ترکیدن در گردن هنگام حرکت
 • انقباضات غیر ارادی عضلات (اسپاسم) که باعث درد یا از دست دادن حرکت یا سردردهایی می شود که از گردن شروع می شود.
 • بی حسی و ضعف در بازوها، دست ها و انگشتان
 • ضعف در پاها و مشکل در راه رفتن
 • تحریک پذیری
 • خستگی و اختلال در خواب
 • مشکلات کار

اگر آرتریت گردن دارید، علائم ممکن است چند ماه طول بکشد یا به یکباره مزمن شوند. آرتروز گردن همچنین می تواند بر خواب و توانایی کار یا انجام فعالیت های معمول روزانه تأثیر بگذارد. و می تواند منجر به برخی شرایط ناتوان کننده و اغلب دائمی شود.

از علائم آرتروز گردن می توان درد ارجاعی یا درد شدید در بازوها و پاها (رادیکولوپاتی)، ناتوانی در راه رفتن با سرعت تند و مشکلات در مهارت های حرکتی ظریف باشد.

آرتروز گردن چگونه تشخیص داده می شود؟

هنگامی که شما به دلیل گردن درد به پزشک مراجعه می کنید، ابتدا پزشک سعی می کند اطلاعاتی در مورد تاریخچه پزشکی شما کسب کند. . بعد از آن ممکن است MRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) برای نشان دادن خارهای استخوانی که باعث درد میشوند، گرفته شود.

چه راه هایی برای کاهش گردن درد وجود دارد؟

در بیشتر مواقع اگر علائم خفیف گردن درد را داشته باشید، پزشک ممکن است استراحت، گردنبند، دارو و فیزیوتراپی را به شما توصیه کند.

برای آشنایی با بهترین کلینیک فیزیوتراپی می توانید بر روی کلمه لینک شده کلیک کنید.

اگر درد شدیدی دارید که با درمان‌های دیگر بهبود نمی‌یابد یا اگر علائم بدتر می‌شوند، ممکن است به جراحی نیاز باشد. جراحی برای برداشتن خارهای استخوانی یا مواد دیسک به آزادسازی عصب فشرده شده و تسکین درد کمک می کند.

علل آرتروز گرن

علل آرتروز گردن چیست؟

ستون فقرات گردنی از هفت مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته اند. حلقه بالایی در پایه جمجمه قرار دارد.

همانطور که در قسمت بالا توضیح دادیم، استئوآرتریت زمانی ایجاد می شود که غضروف آسیب ببیند گاهی اوقات این امر باعث تحریک رشد برآمدگی های استخوانی در امتداد لبه ها به نام خار استخوان ( استئوفیت ) می شود. با بالشتک نازک تر، مهره ها نیز به یکدیگر نزدیک می شوند و فضای کمتری برای اعصاب نخاعی که از نخاع خارج می شوند باقی می ماند.

اعتقاد بر این است که علت اصلی این تغییرات ساییدگی و پارگی ساده ساختارهای ستون فقرات گردنی است که در طول زمان اتفاق می افتد. با افزایش سن، دیسک ها شروع به خشک شدن می کنند و باعث ساییده شدن آنها می شود.

سایر عواملی که می توانند در آرتروز گردن نقش داشته باشند عبارتند از آسیب، شغل یا سرگرمی که نیاز به حرکات تکراری زیاد یا بلند کردن اجسام سنگین دارد که به ستون فقرات گردنی فشار زیادی وارد می کند و اضافه وزن. همچنین ممکن است یک جزء ژنتیکی وجود داشته باشد، و حتی سیگار کشیدن می تواند با افزایش گردن درد  رابطه مستقیم داشته باشد.

 

انواع آرتروز و علل آنها

شایع ترین علت آرتروز ساییدگی و پارگی ساده غضروف در طول زمان است. که می توان گفت این اتفاق یک روند طبیعی است که با افزایش سن افراد رخ می دهد. با این حال، در برخی موارد، این وضعیت دارای علت های دیگر است.. استئوآرتریت، به ویژه، می تواند توسط عوامل مختلفی تسریع یا بدتر شود، مانند:

 • عفونت ها یا بیماری های زمینه ای، از جمله پسوریازیس یا لوپوس
 • رسوب بلورهای اسید اوریک
 • آسیب های مفصلی که به طور ناقص یا نامناسب بهبود می یابند

برای کاهش درد آرتروز گردن چه کارهایی میتوان انجام داد؟

مصرف مسکن

ورزش منظم

استراحت کنید (به ویژه عضلات گردن)

خودتان گردن خود را ماساژ دهید

استفاده از کمپرس گرم

بررسی وضعیت بدن 

فیزیوتراپی

درمان خانگی آرتروز گردن

با توجه به اینکه نمی توان از وقوع انحطاط مفصلی با افزایش سن جلوگیری کرد، اما می‌توانید با ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی، از بدتر شدن درد جلوگیری کنید یا علائم را کاهش دهید. در اینجا چند راه حل وجود دارد که می توانید برای مدیریت درد آرتروز گردن امتحان کنید.

برای کاهش درد آرتروز گردن چه کارهایی میتوان انجام داد؟

استفاده از کمپرس سرد

برای کمک به کاهش التهاب، سفتی و تورم، از کمپرس سرد روی گردن استفاده کنید.

درست بخواب

همانطور که می دانید، نحوه خوابیدن شما تاثیر زیادی بر روی درد اندام های مختلف شما می گذارد. بسیاری از شیوه های اشتباه خوابیدن می تواند بر افزایش درد شما کمک کند.

از این رو برای درمان آرتروز گردن می توانید نحوه خوابیدن خود را اصلاح کنید.

از گوشی به درستی استفاده کنید

هنگام صحبت با تلفن، از هدست استفاده کنید. این به شما کمک می کند تا گردن خود را تحت فشار نگذارید. افرادی که روی دستگاه‌های خود قوز کرده‌اند، یک فشار تکراری را به گردن خود وارد می کنند. این موضع درد عضلانی گردن را تشدید می کند. به جای اینکه گردن خود را به سمت پایین برای خواندن گوشی هوشمند خود خم کنید، دستگاه را در رو به روی چشم قرار دهید. به این ترتیب سر شما دائماً نمی افتد و مجبور به وارد کردن فشار بر روی گردن خود نیستید.

حالت خود را تغییر دهید

تغییر وضعیت بدن می تواند به تسکین گردن درد از آرتروز کمک کند. وضعیت خوب، از آنجایی که مربوط به گردن است، زمانی است که گوش ها مستقیماً بالای شانه ها قرار می گیرند و قفسه سینه باز و شانه ها به عقب است. در اینجا فشار به حداقل می رسد زیرا وزن سر به طور طبیعی روی ستون فقرات متعادل است. 

دسته بندی : مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *