درمان قطعی انواع درد با روش های نوین فیزیوتراپی

تاریخ انتشار : 19 بهمن 1401 | آخرین به روز رسانی : 7 اسفند 1401
درمان قطعی با روش های نوین فیزیوتراپی

 

11 روش فیزیوتراپی نوین برای درمان قطعی

وقتی کسی با سانحه‌ای مواجه می‌شود یا دردی در قسمتی از بدنش حس می‌کند که اختلالات حرکتی برایش ایجاد می‌کند، مثلاً در هنگام راه رفتن از درد پا رنج می‌برد، یا موقع ‌چرخیدن، نشستن یا بلند شدن گردن، کمر یا زانویش درد می‌گیرد، وقتش رسیده است که برای رهایی از درد به فیزیوتراپ مراجعه کند. شاید تا یک دهه قبل فیزیوتراپی محدود به ورزش و حرکات اصلاحی بدن بود اما امروزه شیوه های نوین فیزیوتراپی روند درمانی را به کلی تغییر داده‌اند. فیزیوتراپی نوین با این که کماکان از ورزش و حرکات اصلاحی کمک می‌گیرد، اما با ترکیب این‌ها با روش ‌های نوین فیزیوتراپی درمانی بسیار ثمر‌بخش نسبت به قدیم را برای بیماران به همراه دارد. در این مقاله از کلینیک تخصصی فیزیوتراپی سایا به معرفی و بررسی چند تکنیک فیزیوتراپی نوین پرداخته‌ایم که امیدواریم برای شما مفید واقع شود.

 سایا؛ ایده‌ای بهتر برای سلامتی

 

فیزیوتراپی نوین

فیزیوتراپی یک روش پر استفاده برای رفع اختلالات و جلوگیری از آسیب‌های آینده برای شخص می‌باشد. وقتی پس از سانحه و یا احساس درد، کسی برای فیزیوتراپی مراجعه می‌کند، از روش‌ها و حرکات اصلاحی استفاده می‌شود تا احساس درد و اختلال در حرکت را کم‌کم از بین ببرد. این برنامه درمانی تعیین شده به بیمار برای تقویت و بهبود عضلات و ماهیچه‌ها کمک می‌کند. البته در شیوه های نوین فیزیوتراپی و با توجه به شرایط بیمار، در راستای اهداف توان‍بخشی از روش های نوین فیزیوتراپی مختلف و ترکیبی نیز استفاده می‌شود تا بیمار بهترین درمان را به دست بیاورد و یاد بگیرد چه حرکت‌های اصلاحی جایگزینی کمک حال او در طول روز می‌باشند. در این مقاله چند روش و تکنیک فیزیوتراپی نوین را معرفی و بررسی خواهیم کرد تا با رایج‌ترین شیوه های نوین فیزیوتراپی آشنا شوید و بدانید چه‌قدر فیزیوتراپی نوین دست‌خوش تغییر شده است.

کلینیک تخصصی فیزیوتراپی نوین سایا با کمک پرسنل حرفه‌ای و بهترین فیزیوتراپ‌های کشور و با استفاده از  روش های فیزیوتراپی نوین و جدید دستی و تمرینی و هم‌چنین تجهیزات مدرن و دستگاه‌های کم‌نظیر در ایران و تکنولوژی روز دنیا، در ارائه بهترین خدمات درمانی تخصصی استئوپاتی، مانوپولاسیون، دیپ اوسیلیشن، ماساژهای تخصصی، مگنت‌درمانی، بایوفیدبک و سایر خدمات فیزیوتراپی نوین به شهروندان کل ایران در حال خدمت‌رسانی می‌باشد.

 

در صورت نیاز به رزرو نوبت در کلینیک سایا
از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

رزرو نوبت

 

روش های نوین فیزیوتراپی در کلینیک سایا

دیپ اوسیلیشن

روش درمانی با دستگاه دیپ اوسیلیشن یا Deep Oscillation در سال 2007 در کشور آلمان معرفی شد و یک روش فیزیوتراپی نوین خاص غیرتهاجمی می‌باشد که فیزیوتراپیست‌های کل دنیا از آن به راحتی استفاده می‌کنند. ساختار دیپ اوسیلیشن از نوسان موثر بافت تحت درمان و جاذبه الکترواستاتیک و اصطکاک استفاده می‌کند و بافت‌های پوست را به وسیله جذب و آزادسازی، ماساژ می‌دهد. در دیپ اوسیلیشن اثری ملایم و عمیقی بر قسمت‌های مختلف بافت‌ها مثل پوست، عضلات، چربی زیر پوستی، بافت‌های هم‌بند و خون و عروق لنفاوی دارد. کارایی دیپ اوسیلیشن بسیار بالاست و باعث از بین رفتن سلول‌های مرده و تقویت، تغذیه و بهبود طبیعی بافت‌ها می‌شود. دیپ اوسیلیشن باعث کاهش درد، بهبود زخم‌ها، تخلیه لنفاوی بدون هیچ‌گونه عوارضی می‌شود. البته برای اشخاص باردار و بیماران قلبی دیپ اوسیلیشن توصیه نمی‌شود. از دیپ اوسیلیشن می‌توان برای درمان سیاتیک، کمردرد، دیستروفی، کشیدگی و اسپاسم عضلانی، درد در ناحیه لگن، آرنج تنیس‌بازان و خیلی موارد دیگر استفاده کرد.

فیزیوتراپی نوین

مگنت تراپی

مگنت تراپی نیز یک روش های نوین فیزیوتراپی نوین می‌باشد که در آن از آهن‌ربا و ایجاد یک میدان مغناطیسی استفاده می‌شود. ساختار بدن انسان این گونه است که اگر یک قسمتی دچار مشکل شود، احتمالاً تعادل مغناطیسی آن نقطه به هم ریخته است. با کمک مگنت تراپی با تحریک ناحیه آسیب‌دیده باعث ایجاد تعادل مغناطیسی و گردش خون در آن بافت و در نهایت درمان آن می‌شود. از مگنت تراپی برای کاهش دردهای عضلانی و مزمن آرتروز و درمان واریس استفاده می‌شود. در کلینیک سایا روش مگنت تراپی با دستگاه مخصوص و رزیر نظر فیزیوتراپیست با تجربه انجام می‌شود.

لیزر تراپی

یکی از شیوه های نوین فیزیوتراپی موثر و کاربردی در درمان دردهای مزمن و آزاردهنده و بهبود آسیب‌ها، لیزر تراپی می‌باشد که دامنه استفاده از آن بسیار گسترده است. در لیزر تراپی با استفاده از پرتوهای متمرکز لیزر و انتقال انرژی به درون بافت، آن را ترمیم و درمان انجام می‌شود. لیزر تراپی باعث کم شدن دردهای عضلانی، بهبود آسیب‌دیدگی‌ها و افزایش دامنه حرکتی می‌شود. اشاره کردیم که درمان با لیزر دامنه گسترده‌ای از درمان‌ها را شامل می‌شود. برای مثال می‌توان به خار پاشنه پا، درد زانو و رباط صلیبی، درد شانه و دست، تنیس البو، سندروم تونل، دیسک کمر، آرتروز ستون فقرات، دردهای شدید گردن و بسیاری از دردهای مشابه را درمان می‌کند.

آب‌درمانی

آب‌درمانی که به آن هیدروتراپی هم می‌توان گفت یکی از روش ‌های نوین فیزیوتراپی شناخته‌شده است که در آن به کمک آب در راستای کاهش درد و افزایش دامنه حرکات شخص استفاده می‌شود. آب‌درمانی برای سلامت اشخاص بسیار مفید است و در زمینه فیزیوتراپی نیز کاربرد و مزایای زیادی دارد. از آب‌درمانی می‌توان برای تقویت عضلات آسیب دیده و جلوگیری از آسیب‌های آینده و کاهش درد و رفع گرفتگی و اسپاسم عضلات استفاده کرد. آب‌درمانی کاملا طبیعی است و عوارض خاصی هم برای شخص نخواهد داشت.

مراجعه به بهترین مرکز آبدرمانی

اولتراسوند تراپی

یکی دیگر از شیوه های نوین فیزیوتراپی اولتراسوند تراپی می‌باشد. اولتراسوند تراپی یک روش درمانی به کمک امواج صوتی با فرکانس بالا است که به بهبود آسیب‌دیدگی‌ها و همچنین درمان بیماری‌های ستون فقرات بسیار موثر است. آرتروز، دیسک گردن و کمر، التهاب تاندون‌ها، شانه یخ‌ زده و بسیاری دیگر از دردهای عضلانی به کمک اولتراسوند تراپی با ملایمت و بدون عوارض رفع می‌شوند. نکته‌ای که درباره اولتراسوند تراپی باید بدانید این است که امواج آن صوتی می‌باشد و به هیچ وجه برای بدن مضر و خطرناک نیست. به همین دلیل با خیال راحت می‌توان از آن استفاده کرد و از مزایای بسیارش بهره برد.

 

اولتراسوند تراپی

بایوفیدبک

یکی از روش های فیزیوتراپی نوین بایوفیدبک است. بایوفیدبک به معنی بازخورد زیستی است که یک  نوع تکنیک فیزیوتراپی نوین می‌باشد که با کنترل پاسخ‌های غیر ارادی بدن، برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود. در واقع بایوفیدبک مکانیزم کنترل حرکتی را چک کرده و برای بدن این امکان را فراهم می‌کند تا خودش را با آن تنظیم کند. بایوفیدبک به شخص این امکان را می‌دهد به کمک سیگنال‌هایی کنترل بدن را در دست بگیرد و برای رسیدن به تعادل از آن استفاده کند. دستگاه بایوفیدبک امروزه در کلینیک‌های فیزیوتراپی مدرن کاربرد بسیاری پیدا کرده است. بایوفیدبک یک روش بی‌خطر و ایمن می‌باشد که برای بهبود سلامت افراد و درمان اختلالات بسیار موثر است. این روش به طور ویژه برای تقویت عضلات لگن و درمان بی‌اختیاری ادرار و مدفوع ثمربخش می‌باشد. در فیزیوتراپی نوین از بایوفیدبک برای درمان توانایی حرکتی افرادی که سابقه سکته مغزی داشته‌اند نیز استفاده می‌شود.

استئوپاتی

استئوپاتی تکنیک فیزیوتراپی نوین با استفاده دست‌ است که برای انجام آن باید کل عملکرد بدن را در نظر گرفت. برای مثال رگ به رگ شدن یا درد دست و بازو شاید ناشی از دیسک گردن باشد و با بررسی کلی از طریق استئوپاتی می‌توان منشا درد و وضعیت کلی بدن را بررسی کرد. این روش بر این اساس استوار است که اگر کل بدن در تعادل باشد، شخص از درد رها می‌شود. پس هدف از انجام استئوپاتی رساندن بدن به یک ساختار متعادل و داشتن عملکرد مناسب است. این روش برای تعادل سیستم‌های عصبی و گردش خون و غدد لنفاوی بسیار موثر است و صورت انجام درست، دامنه حرکتی شخص به حالت عادی باز خواهد گشت.

استئوپاتی در روش های نوین فیزیوتراپی

 

شاک‌ویو تراپی

شاک‌ویو تراپی تکنیک فیزیوتراپی نوین برای درمان غیر تهاجمی و جایگزین روش‌ های سنتی است که با استفاده از امواج کم انرژی آکوستیک انجام می‌شود. این روش عموماً برای ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده استفاده می‌شود. روش کار شاک‌ویو به این صورت است که امواج به صورت مستقیم وارد بدن شده و به بافت آسیب‌دیده نفوذ و آن را ترمیم می‌کند. از شاک‌ویو تراپی برای ترمیم تاندون‌های آشیل، گرفتگی‌ لگن، درد شدید کمر و گردن استفاده می‌شود.

شاک‌ویو تراپی یک درمان ایمن و بی‌درد است و هرکسی به راحتی می‌تواند به راحتی از آن استفاده کند.

مانیپولاسیون

مانیپولاسیون یک شیوه موثر درمانی دستی برای بیماری‌های مرتبط با ستون فقرات و مفاصل است. این روش بر پایه دامنه حرکتی طبیعی و نرمال ستون فقرات درست شده و نتیجه آن بهبود عملکرد و رهایی از درد ستون فقرات می‌باشد. ستون فقرات یک بخش مهم از بدن است که حرکت ما به هر طرف به کمک آن انجام می‌شود. در واقع این ستون فقرات است که تعیین می‌کند ما چه‌قدر توانایی حرکتی خواهیم داشت.

فیزیوتراپی نوین

 

به کمک مانیپولاسیون با بررسی عملکرد بخش به بخش ستون فقرات و بررسی اختلالات فیزیکی در سیستم اسکلتی بدن، راهکارهای درمانی از طریق روش های فیزیکی و حرکتی فراهم شده است. به همین دلیل برای درمان دیسک کمر یا گردن که فقط خود دیسک درگیر نیست، می‌توان با استفاده از مانورهای حرکتی روی کل ستون فقرات فرد، درمان را به انجام رساند. این تکنیک حرکتی دستی، مانیپولاسیون نامیده می‌شود که یک روش عالی و موثر برای درمان دیسک گردن و کمر می‌باشد. انجام درست مانوپولاسیون در نهایت باید منجر به ترمیم ساختار ستون فقرات شخص بشود و او را از دست درد پشت بدن رها سازد.

الکتروتراپی یا TENS

TENS به معنی تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست است.  الکتروتراپی با  یک دستگاه کوچک و به کمک انتقال جریان الکتریسیته برای کاهش درد کاربرد دارد. الکترودهای دستگاه را روی ناحیه آسیب‌دیده قرار می‌دهند و وقتی دستگاه روشن می‌شود، جریان الکتریکی از طریق الکترودها به صورت مستقیم به سمت بافت‌ها و نواحی آسیب‌دیده بدن ارسال می‌شود و بیمار حسی مشابه سوزن‌سوزن شدن و گزگز در پوست و عضله احساس می‌کند. در واقع این جریان انرژی الکتریکی درد به اعصاب اطراف ارسال و آن را مختل می‌کند و در نهایت باعث می‌شود بیمار بعد از انجام درمان درد کم‌تری احساس کند. از الکتروتراپی نیز مثل روش‌ های قبلی در اکثر قسمت‌های بدن برای رفع درد و گرفتگی می‌توان استفاده کرد. البته استفاده از الکتروتراپی باید زیر نظر یک شخص متخصص و با در نظر گرفتن شرایط خاص انجام شود، تا بیمار از عوارض ناشی از الکتروتراپی دور بماند و درمان نیز به درستی انجام شود.

الکتروتراپی یا TENS

تکارتراپی

یکی از جدیدترین روش های فیزیوتراپی نوین تکار تراپی می‌باشد. از تکارتراپی با کمک الکترو مغناطیس برای درمان و ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده بدن استفاده می‌شود. این روش فیزیوتراپی نوین برای درمان درد و ترمیم بافت‌ها از طول موج درمانی 300 الی 1200 کیلوهرتز استفاده می‌شود. از تکارتراپی برای درمان درد گردن و کمر، آرنج و کتف و آرتروز می‌توان استفاده کرد. تکارتراپی یک درمان ایمن است و اگر توسط یک متخصص باتجربه و به درستی انجام شود عوارضی برای شخص ندارد. البته که این روش برای زنان باردار و افراد درگیر با دیابت و سرطان مناسب نمی‌باشد.

 

نتیجه مقاله روش های نوین فیزیوتراپی

فیزیوتراپی نوین به افرادی که دردهایی در زمان حرکت و جابه‌جایی دارند، کمک می‌کند تا سلامت خود را به دست بیاورند. برخلاف روش‌های سنتی، شیوه های نوین فیزیوتراپی فقط به حرکات سنتی متکی نیستند و با کمک دستگاه‌های مدرن و پیشرفته، احتمال بیش‌تری برای درمان کامل بیماری دارند. البته حتی اگر کسی از یک تکنیک فیزیوتراپی نوین به درمان کامل برسد باز هم نباید ورزش را به کلی کنار بگذارد و باید با کمک ورزش همواره عضلاتش را تقویت کند تا از آسیب‌های آینده مصون بماند.

در این مقاله در کلینیک فوق تخصصی فیزیوتراپی سایا به درمان قطعی با روش های نوین فیزیوتراپی پرداختیم که امیدواریم برای شما مفید بوده باشد. برای استفاده از انواع روش های فیزیوتراپی نوین و درمان قطعی به کمک آن‌ها می‌توانید همین حالا روی رزرو نوبت کلیک کرده یا با شماره 02188673287 تماس بگیرید و وقت نوبت خودتان رو بی‌دردسر رزرو کنید. هم‌چنین سوالات خود درباره شیوه های نوین فیزیوتراپی را می‌توانید در کامنت‌ها از ما بپرسید تا از پاسخ متخصصان سایا بهره‌مند شوید.

 

در صورت نیاز به رزرو نوبت در کلینیک سایا
از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

رزرو نوبت

دسته بندی : مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *