چگونه فیزیوتراپی در منزل انجام می شود؟

تاریخ انتشار : 20 مرداد 1400 | آخرین به روز رسانی : 12 بهمن 1401
فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی یکی از محبوب ترین روش های درمانی در سال های اخیر بوده است که خیلی از بیماری ها را توانسته است درمان کند. فیزیوتراپی میتواند هم در کلینیک و هم در منزل بسته به شرایط بیمار و خواست وی انجام شود. در مواقعی بیمار مجبور است از فیزیوتراپی در منزل استفاده کند و گاهی به خواست و دلخواه خود تصمیم به این کار می گیرد. به هر حال امروز در این مطلب از سایت سایا قصد داریم در خصوص فیزیوتراپی در منزل کامل صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی بهترین کلینیک فیزیوتراپی

فیزیوتراپی در منزل برای کدام بیماران مفید است؟

از جمله بیمارانی که فیزیوتراپی در منزل برایشان بسیار سودمند است میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیمار با شکستگی یا ترک استخوان
 • بیمار با آسیب‌های ستون فقرات
 • افرادی که به توانبخشی پس از جراحی نیاز دارند
 • ورزشکارانی که دچار آسیب شده‌اند مانند کشیدگی رباط صلیبی
 • بیماران با مشکلات ارتوپدیک مانند مشکلات مفصلی، پیچ خوردگی مچ پا ،تعویض مفصل زانو و ران
 • کودکان با آسیب‌های مغزی مانند فلج مغزی
 • بیماران با بیماری‌های نورولوژیک مانند پارکینسون، سکته مغزی، ام اس، گیلن باره، ضایعه نخاعی و …
 • بیماران قلب و عروق مانند توانبخشی بعد از جراحی قلب
 • بیماران با مشکلات تنفسی
 • سالمندان
 • فیزیوتراپی تنفسی در بیماران کرونا

فواید فیزیوتراپی در منزل

انجام فیزیوتراپی در منزل فواید زیادی دارد. برخی از فواید فیزیوتراپی در منزل عبارتند از:

 • اولین فایده آن این است که دریافت درمان برای بیمار به آسانی امکان‌پذیر می‌شود.
 • اعضای خانواده برای همراهی بیمار در جلسات درمانی نیازی به مرخصی از کار ندارند.
 • بیماران خستگی ناشی از رفت و آمد به مراکز درمانی را تجربه نخواهند کرد. آنها می‌توانند انرژی خود را بر روی فیزیوتراپی متمرکز کنند و انگیزه خود را برای ادامه کار حفظ کنند.
 • با فیزیوتراپی در منزل بیمار همچنین با تمریناتی که باید خود به تنهایی انجام دهد بیشتر آشنا می‌شود. آنها برای انجام این تمرینات در بین جلسات درمانی آمادگی بیشتری خواهند داشت. این به بهبود نتایج کمک می کند.
 • با داشتن فیزیوتراپیست‌های واجد شرایط جلسه یک به یک را به راحتی منزل خود انجام می‌دهند و بیمار می‌تواند احساس راحتی بیشتری داشته باشد.
 • از مراقبت‌های شخصی توسط فیزیوتراپیست برخوردار می‌شود، بدون اینکه مجبور شود در بیمارستان‌ها یا کلینیک‌ها صبر کند.
 • بنابراین فیزیوتراپی در منزل می‌تواند یک گزینه راحت‌تر و ایمن‌تر باشد، به خصوص برای کسانی که برای رسیدن به مراکز درمانی با موانعی روبرو هستند یا تحرک محدودی دارند.
 • علاوه بر آن در هزینه‌های حمل و نقل صرفه جویی می‌شود که در شهرهای بزرگ مانند تهران نکته قابل توجهی می‌باشد.
 • با استفاده از گزینه فیزیوتراپی در منزل، افراد بیشتری قادر به ادامه جلسات فیزیوتراپی و جلوگیری از بروز عوارض احتمالی سلامتی خواهند بود.

برای آشنایی با عوارض فیزیوتراپی می توانید بر روی لینک کلیک کنید.

فواید فیزیوتراپی در منزل

 

انواع فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی در منزل برای انواع بیماری‌ها و با توجه به شرایط بیمار کاربرد دارد. برخی از مشکلات و بیماری ها که فیزیوتراپی در منزل برای آن مفید است، عبارتند از:

 • فیزیوتراپی سکته مغزی
 • فیزیوتراپی ام اس
 • فیزیوتراپی پارکینسون
 • فیزیوتراپی تنفسی
 • فیزیوتراپی ضایعه نخاعی
 • فیزیوتراپی کمر
 • فیزیوتراپی زانو
 • فیزیوتراپی گردن
 • فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی

ببرای آشنایی با فواید فیزیوتراپی می توانید بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه باید برای درمان فیزیوتراپی در منزل آماده شویم؟

جلسات فیزیوتراپی در منزل برای کمک به بهبودی سریع‌تر بیمار، چه یک آسیب یک‌باره باشد یا یک بیماری مزمن، طراحی و انجام می‌شوند. در اینجا به چند نکته برای اینکه بتوانید بیشتر فایده را از جلسات فیزیوتراپی‌تان در خانه ببرید، اشاره خواهیم کرد:

 • یک محل بزرگ، جادار و مناسبی را در خانه انتخاب کنید که تهویه‌ی خوب و نور کافی داشته باشد و عاری از هر گونه به هم ریختگی باشد تا فیزیوتراپیست بتواند تجهیزات ورزشی خود کوچک خود را برای جلسه درمانی‌تان با خود بیاورد.
 • لباس آزاد و راحت بپوشید. لباسی نپوشید که مانع از انجام حرکاتتان شود زیرا فیزیوتراپیست می‌خواهد پایداری مفاصل و حرکات تان را ارزیابی کند.
 • به فیزیوتراپیست تان بگویید که دقیقاً چه نواحی از بدنتان درد دارد و تا چه میزان می‌خواهید عملکردتان در طی جلسات فیزیوتراپی برگردد.
 • اطلاعاتی مانند چگونه شروع درد، ماهیت درد و مدت زمانی که درگیر این مشکل هستید را با فیزیوتراپیست در میان بگذارید.
 • تمریناتی را که فیزیوتراپیست به شما توصیه میکند به درستی انجام دهید و در صورت ابهام در مورد هر چیزی، از او سوال کنید. همچنین برای رسیدن به نتایج موردنظر، تمرینات خود را به‌خوبی دنبال کنید.

چرا فیزیوتراپی در منزل تاثیر بیشتر و موثرتری دارد؟

فیزیوتراپی می تواند با برنامه ی زندگی شما هماهنگ شود و نه با برنامه ی کلینیک:

بیماران همیشه می گویند چیزی که مانع از دنبال کردن مداوم درمان های فیزیوتراپی آنها می شود، این است که زمان جلسات فیزیوتراپی را طوری تعیین کنند که هم با برنامه ی کلینیک و هم با برنامه ی زندگی پر مشغله شان هماهنگ باشد.

وقتی از یک کلینیک درخواست جلسه ی فیزیوتراپی در منزل را می کنید، می توانید زمان جلسات را در وقت های آزاد خودتان تعیین کنید، نه در وقت های آزاد کلینیک.

فیزیوتراپیست می تواند بررسی کند که چه چیزی در اصل، در به وجود آمدن مشکل شما تاثیر دارد:

ممکن است نیاز باشد که روشی که در آشپزخانه کار می کنید را تغییر دهید یا محل کارتان در خانه به درستی تنظیم نشده باشد.

شاید آن صندلی مورد علاقه تان یا تلویزیون خانه تان در گوشه ی نامناسبی قرار داشته باشد.

وقتی فیزیوتراپیست وارد خانه شما می شود، می تواند محیط پیرامون شما را ارزیابی کند و عواملی که موقعیت های نامناسبی را برایتان ایجاد می کنند را مشخص کند.

پیشنهادهای آسانی که فیزیوتراپیست میتواند سریعا برای حل این مشکلات به شما بدهد، می تواند تغییراتی را در زندگی تان به وجود آورد که به روند بهبودی شما کمک کند.

تمرین ها دقیقا در محلی به شما آموزش داده می شوند که شما آنها را انجام خواهید داد:

محیط کلینیک ها به طور مناسبی برای فیزیوتراپی ترتیب داده شده است. اما چه اتفاقی می افتد وقتی شما به خانه برمی گردید و مجبورید این تمرین های مهم را در خانه تکرار کنید.تعداد کمی از ما فضایی در خانه شان دارند که شبیه محیط یک کلینیک است.

فیزیوتراپیستی که به خانه یتان می آید می تواند از آنچه در دسترس شماست استفاده کند و به شما آموزش دهد که چگونه تمرینات خود را در محیطی که باید آنها را انجام دهید، اجرا کنید. یک فیزیوتراپیست با تجربه که بیماران را در منزل ویزیت می کند، می تواند مبلمان و محیط خانه ی شما را طوری تغییر دهد که دنبال کردن برنامه ی تمرینی شما برایتان آسان باشد و حداکثر تاثیر ممکن را داشته باشد.

تمرینات شما به امور خانوادگی تبدیل می شود:

اگر برای اجرای تمرینات خود نیاز به کمک دارید، اینکه پس از بازگشت به منزل به عزیزانتان توضیح دهید که چه کاری برایتان انجام دهند، برایتان مشکل خواهد بود.

هنگامی که فیزیوتراپیست شما به خانه یتان می آید، می توانید به راحتی آن افراد اصلی که می توانند در خانه به شما کمک کنند را همراه کنید و مطمئن باشید که آنها توسط متخصص آموزش می بینند.

نیازی به رفت و آمد نخواهد بود:

می توانید پس از جلسه ی درمانی فیزیوتراپی در منزل استراحت کنید و به بدنتان فرصت ریکاوری بدهید، تصور کنید که قادرید به راحتی در خانه ی خود استراحت کنید تا حالتان بهتر شود.

شاید شما بخواهید از گرما استفاده کنید یا با یک کتاب خوب در جایی بنشینید و به بدن تان فرصت دهید که به بهترین شکل خود را ترمیم کند و بهترین تاثیرات را از تمرینات بگیرد.

تفاوت فیزیوتراپی در منزل و فیزیوتراپی در کلینیک

تفاوت هایی میان فیزیوتراپی در منزل و فیزیوتراپی در کلینیک وجود دارد که برخی از آنها را برای شما بیان می کنیم:

 • فیزیوتراپی در منزل حدودا بین 45 دقیقه تا 90 دقیقه بطول می انجامد اما گاهی اوقات ممکن است مثلا بیماری که به سکته مغزی مبتلا شده باشد، به دو یا سه ساعت توانبخشی کامل نیاز داشته باشد.
 • تجهیزاتی که در بهترین کلینیک فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرند، بسیار کامل تر و پیشرفته تر از تجهیزاتی است که به طور معمول برای فیزیوتراپی در منزل استفاده می شود.
 • هزینه فیزیوتراپی در منزل تقریبا دو برابر هزینه فیزیوتراپی در کلینیک محاسبه می شود.

هزینه فیزیوتراپی در منزل

هزینه فیزیوتراپی نواحی آسیب دیده بدن و یا جراحی شده با توجه به چندین مورد تعیین می شود که در اینجا در رابطه با هزینه فیزیوتراپی در منزل صحبت می کنیم.

نوع و روش درمان

یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی هزینه های فیزیوتراپی، نوع فیزیوتراپی و درمان و استفاده از دستگاه های فیزیوتراپی می باشد. فیزیوتراپی در منزل نیز می تواند با دستگاه های متفاوت انجام شود. بخشی از درمان با تمرینات ورزشی ارائه شده از جانب فیزیوتراپیست بوده و بخش دیگر شامل فیزیوتراپی با روش های لیزر، طب سوزنی، ماساژ دستی و … می شود.

برخی از دستگاه ها و روش های درمانی نسبت به برخی دیگر گران تر بوده و باعث افزایش هزینه می شود. گاهی فیزیوتراپی با آموزش هایی همراه است و این آموزش برای اطرافیان بیمار و درمنزل انجام می گیرد و فیزیوتراپیست هزینه ای بابت این آموزش ها به هزینه کلی فیزیوتراپی بیمار اضافه می کند.

تفاوت فیزیوتراپی در منزل و فیزیوتراپی در کلینیک

درجه آسیب بیمار

درجه آسیب و جراحت و دلیل فیزیوتراپی نواحی مختلف بدن بیمار (پا، دست، لگن، کمر و گردن و..) و همچنین تعداد جلسات درمانی، تاثیر بر روی نوع و روش درمانی و فیزیوتراپی بدن بیمار داشته و در نهایت در هزینه فیزیوتراپی در منزل نیز تاثیر خواهد داشت. چنانچه فیزیوتراپی جهت جلوگیری از مشکلات جدی نواحی مختلف بدن صورت گیرد تعداد جلسات کمتر و روش های درمانی نیز کم هزینه تر خواهد بود.

در نتیجه بیشترین بخش درمان توسط تمرینات ارائه شده در منزل و توسط فیزیوتراپیست انجام می گیرد و در نهایت موجب کمتر شدن هزینه می شود. اما اگر فیزیوتراپی جهت درمان مشکلات جدی صورت بگیرد، تعداد جلسات بیشتر خواهد بود و از دستگاه های بیشتری استفاده می شود. در این صورت هزینه نیز بیشتر خواهد شد.

ناحیه آسیب دیده و تعداد نواحی آسیب دیده بیمار

چنانچه یک ناحیه از بدن دچار مشکل و آسیب شده باشد تعداد جلسات کمتر بوده و در نتیجه بیمار هزینه کمتری پرداخت می کند. همچنین نوع و روش درمانی نیز با هزینه کمتری همراه خواهد بود. فیزیوتراپی پا در منزل با فیزیوتراپی گردن و یا شانه در منزل تاحدودی متفاوت خواهد بود. اما به طور معمول در هزینه تاثیر خاصی نخواهد داشت.

جلسات فیزیوتراپی در منزل

تعداد جلسات فیزیوتراپی در منزل، در هزینه تاثیر دارد. گاهی بعد از تعیین تعداد جلسات با توجه به شرایط بیمار و صلاحدید فیزیوتراپیست بهتر است تعداد جلسات فیزیوتراپی در منزل بیشتر شود و چند جلسه به فیزیوتراپی اضافه می شود .در این حالت هزینه فیزیوتراپی بیشتر خواهد بود.

گاهی نیز بیمار از فیزیوتراپیست خود می خواهد زمان فیزیوتراپی را بیشتر کند. مثلا اگر زمان حدود 1 ساعت است، به یک ساعت و نیم افزایش دهد. در این صورت نیز با توجه به زمان اضافه شده هزینه فیزیوتراپی افزایش میابد.

پوشش بیمه برای فیزیوتراپی در منزل

بیمه به بعضی از مشکلات ارتوپدی تعلق می گیرد. در صورتی که فیزیوتراپی در منزل انجام شود و بیمار واجد شرایط رجوع به کلینیک و درمان در کلینیک نباشد،بیمه بخشی از هزینه را تقبل می کند و هزینه ی پرداختی بیمار کمتر می شود.اما اگر بیمار توانایی رجوع به کلینیک و مرکز درمانی را داشته باشد بیمه هیچ مبلغی را تقبل نمی کند و هزینه فیزیوتراپی بیمار در منزل نسبت به فیزیوتراپی در کلینیک بیشتر خواهد شد.

حمل و نقل تجهیزات و وسایل

گاهی برای درمان بیمار نیاز به برخی از تجهیزات و دستگاه های فیزیوتراپی است در صورتی که فیزیوتراپیست مجبور به حمل این دستگاه ها شود برای حمل و نقل آن ها هزینه از بیمار می گیرد.

مهارت فیزیوتراپیست

فیزیوتراپیست ها با مهارت، تجربه و تخصص بالا نسبت به فیزیوتراپیست های تجربی و مبتدی دستمزد بیشتری دریافت می کنند. گاهی مراکز درمانی از افرادی که مدرک معتبر تحصیلی و آکادمیکی فیزیوتراپی را ندارند استفاده کرده و آنها را به منزل بیمار می فرستند و با اینکار از بیمار نیز مبلغ کمتری می گیرند.

 باید توجه داشت هیچ چیزی مهم تر از سلامتی بدن بیمار نیست و هرگز نباید سلامتی را قربانی پول کرد. پس برای درمان و فیزیوتراپی حتما از مراکز معتبر و فیزیوتراپیست های ماهر و باتجربه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *