ماساژ درمانی و انواع آن

تاریخ انتشار : 8 دی 1400 | آخرین به روز رسانی : 25 بهمن 1401
ماساژ درمانی و انواع آن

ماساژ درمانی و انواع آن چیست؟!

ماساژ ازجمله فعالیت‌های است که از هزاران سال پیش انجام می‌شده و می‌تواند ازنظر روانی، عاطفی و جسمی باعث آرامش و حس خوب در شما شود. امروزه، اگر به ماساژ نیاز داشته باشید، می‌توانید از بین حدود ۸۰ نوع ماساژ درمانی با طیف گسترده‌ای از فشارها، حرکات و تکنیک‌ها یکی را انتخاب کنید. همه این انواع شامل فشار دادن، مالش یا دست‌کاری عضلات و سایر بافت‌های نرم با دست و انگشتان است. گاهی اوقات در ماساژ حتی از ساعد، آرنج یا پا نیز استفاده می‌شود. در این مقاله از سری مقالات کلینیک فیزیوتراپی سایا، با ما همراه باشید تا با انواع ماساژ درمانی‌ها آشنا شوید.

ماساژ چیست؟

ماساژ عمل مالش و ورز دادن بدن با استفاده از دست است که به روش های مختلفی انجام می شود.. در طول ماساژ، ماساژ درمانگر فشار ملایم یا شدیدی به عضلات و مفاصل بدن وارد می‌کند تا درد و تنش را کاهش دهد. ماساژ درمانگر فردی است که در انجام ماساژ آموزش‌دیده است.

برای آشنایی با انواع ماساژ و اینکه کدام  نوع از انواع ماساژ ممکن است برای شما مناسب باشد، ادامه مطلب را بخوانید.

معرفی انواع ماساژ

1. ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی یک نوع ملایمی از انواع ماساژ کل بدن است که برای افرادی که تابه‌حال ماساژ انجام نداده‌اند، تنش زیادی را به همراه دارند و به لمس حساس هستند می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد و به رها شدن گره‌های عضلانی کمک کند. همچنین اگر بخواهید در طول ماساژ به‌طور کامل استراحت کنید، این ماساژ انتخاب خوبی است.

برای این نوع روش ماساژ، لباس‌هایتان را درمی‌آورید، هرچند می‌توانید لباس‌زیرتان را درنیاورید. درحالی‌که روی میز ماساژ دراز کشیده‌اید با یک ملحفه پوشیده می‌شوید. ماساژ درمانگر زمانی که می‌خواهد ماساژ را انجام دهد، ملحفه رو از روی نقطه‌ی موردنظر برمی‌دارد تا سطح پوست آشکار شود.

ماساژ سوئدی

 

ماساژ درمانگر از ترکیبی از موارد زیر استفاده خواهد کرد:

 • ورز دادن
 • ضربه‌های طولانی و روان در جهت قلب
 • حرکات دایره‌ای عمیق
 • لرزش و ضربه زدن ملایم
 • تکنیک‌های حرکت مفصل غیرفعال

ماساژ سوئدی معمولاً ۶۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

2. ماساژ سنگ‌داغ

ماساژ سنگ‌داغ یکی دیگر از انواع ماساژ است که برای افرادی که درد و تنش عضلانی دارند یا می‌خواهند استراحت کنند، بهترین است. این نوع ماساژ درمانی مشابه ماساژ سوئدی است، فقط ماساژ درمانگر به‌جای دست یا علاوه بر آن از سنگ‌های گرم شده استفاده می‌کند. تنش عضلانی را کاهش می‌دهد، جریان خون را بهبود می‌بخشد و درد را تسکین می‌دهد. همچنین، انجام ماساژ با روش سنگ‌داغ باعث تقویت آرامش و کاهش استرس می‌شود.

ماساژ سنگ‌داغ

در طول ماساژ با سنگ‌داغ، سنگ‌های گرم شده در نواحی مختلف بدن شما قرار می‌گیرند. ماساژ درمانگر ممکن است سنگی را در دست بگیرد، زیرا قسمت‌های مختلف بدن شما را با استفاده از تکنیک‌های ماساژ سوئدی با فشار ملایم ماساژ می‌دهد. گاهی از سنگ‌های سرد نیز استفاده می‌شود.

شما برای ماساژ سنگ‌داغ لباس نمی‌پوشید مگر اینکه با پوشیدن لباس‌زیر خود احساس راحتی بیشتری کنید. شما با یک حوله یا ملحفه پوشانده خواهید شد. معمولاً مدت‌زمان ماساژ ۹۰ دقیقه است.

این نوع ماساژ معمولاً گران‌تر از ماساژ سوئدی است.

 

3. ماساژ آروماتراپی

ماساژهای آروماتراپی برای افرادی که می‌خواهند یک جزء شفابخش عاطفی در ماساژ خود داشته باشند، بهترین است.

این نوع ماساژ می‌تواند کمک کند:

 • خلق‌وخوی خود را تقویت کنید
 • استرس و اضطراب را کاهش دهید
 • علائم افسردگی کاهش یابد
 • تنش عضلانی را از بین ببرید
 • درد تسکین پیدا کند

ماساژهای آروماتراپی یکی دیگر از انواع ماساژ است که با ترکیبی از فشارهای ملایم و با روغن‌های متنوع انجام می شود. ماساژ درمانگر شما معمولاً تصمیم می‌گیرد که از کدام روغن‌ها استفاده کند، اما در صورت تمایل می‌توانید به آن‌ها اطلاع دهید که دوست دارید از چه روغنی استفاده شود. روغن‌های مورداستفاده قبل از استفاده روی پوست رقیق می‌شوند.

ماساژ آرواماتراپی

روش دیگر به این شکل است که دستگاه دیفیوزر (دستگاهی که آب جوش و روغن اسانسی رو ترکیب کرده و به صورت بخار در هوا منتشر می‌کند.) روغن‌ها را در هوا منتشر کرده و این روغن‌ها از طریق پوست، جذب می‌شوند و متخصص ماساژ درمانی، بسته به وضعیت بیمار، کل بدن را ماساژ داده و یا فقط روی پشت، شانه‌ها و سر فرد تمرکز خواهد کرد. شما هیچ لباس دیگری به‌جز لباس‌زیر که پوشیدن آن اختیاری است چیزی بر تن نخواهید داشت.

ماساژ آروماتراپی حدود ۶۰ تا ۹۰ دقیقه است.

توجه کنید که اگر به بو یا روغن حساس هستید از این نوع ماساژ استفاده نکنید.

 

پیشنهاد مطالعه مقاله فواید ماساژ سینه

4. ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق نسبت به ماساژ سوئدی فشار بیشتری بر پوست وارد می‌کند. اگر مشکلات مزمن عضلانی مانند درد، آسیب یا عدم تعادل دارید، این ماساژ گزینه خوبی است چون می‌تواند به تسکین عضلات سفت، درد مزمن عضلانی و اضطراب کمک کند.

در طول ماساژ بافت عمیق، ماساژ درمانگر شما از ضربات آهسته و فشار عمیق انگشت برای کاهش تنش از عمیق‌ترین لایه‌های ماهیچه‌ها و بافت‌های همبند استفاده می‌کند. در این ماساژ مثل دیگر ماساژها می‌توانید در طول این ماساژ برهنه باشید یا لباس‌زیر خود را بپوشید.

مدت‌زمان ماساژ ۶۰ تا ۹۰ دقیقه است.

5. ماساژ ورزشی

اگر دچار آسیب مکرر به عضله شده‌اید، یا اگر مستعد آسیب هستید، ماساژ ورزشی گزینه خوبی است زیرا می‌تواند از آسیب‌های ورزشی جلوگیری کند. همچنین می‌توانید از ماساژ ورزشی برای افزایش انعطاف‌پذیری و عملکرد، تسکین درد، اضطراب و تنش عضلانی استفاده کنید.

در ماساژ ورزشی روی کل بدن یا نواحی خاص مثل نواحی آسیب‌دیده تمرکز می‌شود. بسته به نیاز شما ممکن است فشار عمیق با ضربه‌های آرام‌بخش جایگزین شود.

شما می‌توانید با لباس یا برهنه یک ماساژ ورزشی انجام دهید؛ اما اگر ترجیح می‌دهید لباس بپوشید، مطمئن شوید که نازک و گشاد باشد تا به درمانگر اجازه دسترسی به عضلات شما را بدهد. شورت گشاد و تاپ نیز گزینه‌های خوبی هستند.

مدت‌زمان ماساژ ۶۰ تا ۹۰ دقیقه است.

6. ماساژ نقطه ماشه‌ای

ماساژ نقطه ماشه‌ای برای افرادی که جراحات، دردهای مزمن یا مشکل یا بیماری خاصی دارند، مناسب است. گاهی مناطقی از بافت‌های عضلانی شدیداً سفت و دردناک می‌شوند که آن مناطق نقاط ماشه‌ای نامیده می‌شوند و موجب درد در سایر نقاط بدن می‌شوند. این نوع ماساژ با تمرکز بر تسکین نقاط ماشه‌ای، می‌تواند درد را کاهش دهد.

در ماساژ نقطه ماشه‌ای از ضربه‌های ممتد و طولانی که مدام فشار بر روی عضلات را شدید و شدید‌تر می‌کند، به آرام شدن بدن و تسکین درد کمک می‌شود. ماساژ شامل کاربر روی کل بدن شما می‌شود، اگرچه درمانگر شما ممکن است بر روی نواحی خاصی از بدن شما تمرکز کند که نیز به رهاسازی دارند. برای انجام ماساژ می‌توانید لباس‌های سبک بپوشید یا به‌طور کامل یا جزئی لباس‌هایتان را درآورید.

این نوع ماساژ معمولاً ۶۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

7. رفلکسولوژی

رفلکسولوژی برای افرادی که به دنبال آرامش یا بازیابی سطح انرژی طبیعی خود هستند یا از لمس شدن تمام بدن خود احساس راحتی نمی‌کنند، انتخاب مناسبی است. در رفلکسولوژی از فشار ملایم تا محکم بر روی نقاط مختلف پا، دست و گوش استفاده می‌شود. شما می‌توانید لباس‌های گشاد و راحت بپوشید که ماساژ درمانگر به پاهای شما دسترسی داشته باشد.

ماساژ رفلکسولوژی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد.

رفلکسولوژی

8. ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو برای افرادی که می‌خواهند احساس آرامش کنند و استرس، درد و تنش را از بین ببرند، بهترین انتخاب است.

این یک نوع ماساژ ژاپنی است که:

 • آرامش عاطفی و جسمی را افزایش می‌دهد.
 • به از بین بردن استرس، اضطراب و افسردگی کمک می‌کند
 • ممکن است سردرد را تسکین دهد
 • تنش عضلانی را کاهش می‌دهد

ماساژ شیاتسو کل بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما ماساژ درمانگر ممکن است بر روی برخی نواحی خاص از بدن شما که نیاز به توجه بیشتری دارد تمرکز کند. در طول ماساژ، ماساژ درمانگر از دست، کف دست و شست خود برای ماساژ فشار بر نقاط خاصی از بدن شما استفاده می‌کند. این فشار‌ها، فشار ضربان دار یا ریتمیک هستند. در طول این ماساژ می‌توانید به‌طور کامل لباس بپوشید.

ماساژ شیاتسو معمولاً ۶۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

9. ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی از انواع ماساژ است که برای افرادی که خواهان ماساژ فعال‌تری برای کاهش درد و استرس‌اند، بهترین گزینه است.

این ماساژ همچنین می‌تواند به موارد زیر کمک کند:

 • انعطاف‌پذیری
 • جریان
 • سطوح انرژی

ماساژ تایلندی با استفاده از یک سری حرکات شبیه به حرکات کششی یوگا، کل بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ماساژ درمانگر شما از کف دست و انگشتان خود برای اعمال فشار محکم به بدن شما استفاده می‌کند. در طول ماساژ می‌توانید لباس‌های گشاد و راحت بپوشید.

ماساژ تایلندی ۶۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

ماساژ تایلندی

10. ماساژ قبل از تولد

ماساژ دوران بارداری یکی دیگر از انواع ماساژ است،که ماساژی برای زنان در دوران بارداری است. این ماساژ می‌تواند به کاهش دردهای بدن ناشی از بارداری، کاهش استرس و کاهش تنش عضلانی کمک کند. شما می‌توانید در هرزمانی از بارداری خود این ماساژ را دریافت کنید.

در ماساژ قبل از تولد، از فشارهای ملایم مشابه ماساژ سوئدی استفاده می‌شود. ماساژ درمانگر روی نواحی مانند کمر، باسن و پاها تمرکز خواهد کرد و بسته به سطح راحتی خود می‌توانید به‌طور کامل یا جزئی لباس را دربیاورید. در طول ماساژ، یا به پهلو دراز می‌کشید یا روی میز مخصوص طراحی‌شده با بریدگی شکم. اگر در ساق پا یا سایر قسمت‌های پای خود درد داشتید، قبل از انجام ماساژ به پزشک مراجعه کنید.

مدت‌زمان ماساژ ۴۵ تا ۶۰ دقیقه است.

11. ماساژ زوجین

ماساژ زوجین، ماساژی است که می‌توانید با شریک زندگی، دوست یا اعضای خانواده خود در یک اتاق مشترک انجام ‌دهید. ماساژ زوجین تمام مزایای یک ماساژ معمولی را به همراه دارد و گاهی اوقات دسترسی به جکوزی، سونا و سایر امکانات اسپا نیز برای شما فراهم می‌شود. امکانات دیگری مانند اسکراب بدن گاهی اوقات به‌عنوان بخشی از یک بسته به شما ارائه می‌شود.

شما معمولاً می‌توانید نوع ماساژی را که می‌خواهید دریافت کنید را انتخاب کنید. شما و شریک زندگی‌تان روی میزهایی در کنار هم خواهید بود و هرکدام ماساژور مخصوص به خود را خواهید داشت که روی بدن شما کار می‌کنند. در صورت تمایل می‌توانید در حین ماساژ صحبت کنید.

12. صندلی ماساژ

صندلی ماساژ برای افرادی که خواهان ماساژ سریعی که روی گردن، شانه‌ها و پشت تمرکز کند، انتخاب خوبی است. این نوع ماساژ همچنین به کاهش استرس و افزایش آرامش کمک می‌کند و در آن از فشار سبک تا متوسط ​​استفاده می‌شود.

در طول ماساژ، شما کاملاً بالباس می‌مانید و روی یک صندلی مخصوص طراحی‌شده می‌نشینید و فشار‌ها شروع می‌شود.

این ماساژها معمولاً ۱۰ تا ۳۰ دقیقه هستند.

فواید ماساژ برای سلامتی چیست؟

بسیاری از انواع ماساژ مزایایی فراتر از به دست آوردن آرامش دارند. در اینجا تنها چند مورد از فواید ماساژ در مشکلات سلامتی آورده شده است. بااین‌حال، قبل از استفاده از ماساژ برای هرگونه بیماری از پزشک خود سؤال کنید.

 • کمردرد: بیش از یک مطالعه اثربخشی ماساژ درمانی را برای کمردرد نشان داده است.
 • سردرد: برخی از مطالعات نشان داده‌اند که ماساژ درمانی می‌تواند تعداد میگرن‌های فرد را کاهش دهد و همچنین خواب را بهبود بخشد.
 • انواعآرتروز: در اولین کار آزمایی بالینی که به بررسی اثربخشی ماساژ سوئدی برای استئوآرتریت زانو پرداخته بود، شرکت‌کنندگانی که یک یا دو بار در هفته ماساژ یک‌ساعته دریافت کردند، در درد، سفتی و عملکرد بهبود قابل‌توجه داشتند. گروه کنترل چنین تغییری را تجربه نکرد.
 • سرطان: ماساژ که به‌عنوان مکمل طب سنتی غربی استفاده می‌شود، می‌تواند آرامش را افزایش دهد و علائم سرطان یا عوارض جانبی درمان را کاهش دهد. برای مثال می‌تواند به کاهش درد، تورم، خستگی، حالت تهوع یا افسردگی کمک کند یا عملکرد سیستم ایمنی بدن شما را بهبود بخشد. بااین‌حال، بخش‌های خاصی وجود دارد که ماساژ درمانگر باید در بیماران سرطانی از آن‌ها اجتناب کند. اگر سرطان دارید قبل از ماساژ درمانی با پزشک خود صحبت کنید.
 • افسردگی: بررسی ۱۷ کار آزمایی بالینی نشان داد که ماساژ درمانی ممکن است به کاهش افسردگی کمک کند.

 

ماساژ می‌تواند باعث شادابی جسمی، ذهنی و احساسی شما شود و همچنین می تواند عوارضی را برای شما به همراه داشته باشد.

مطالعه مقاله عوارض ماساژ

برای اینکه بتوانید به نتیجه دلخواهتان برسید، می‌توانید ماساژور‌های مختلف را امتحان کنید. همچنین اگر در روند ماساژ درمان چیزی برایتان ناخوشایند است، آن را با درمانگرتان در میان بگذارید. اگر بیماری یا مشکل جسمی خاصی دارید، پیش از تصمیم‌گیری درباره‌ی گرفتن ماساژ با پزشک مشورت کنید.

 

دسته بندی : ماساژ درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *