آیا نشستن به شکل دبلیو در کودکان خطرناک است؟

تاریخ انتشار : 11 اسفند 1400 | آخرین به روز رسانی : 12 بهمن 1401
آیا نشستن به شکل دبلیو در کودکان خطرناک است؟

نشستن به شکل دبلیو که به آن W-setting هم می‌گویند، روشی است که کودکان اغلب از اوایل دوران کودکی به آن صورت می‌نشینند. در این حالت، کودک زانوهایش را خم می‌کند، با باسن روی زمین نشسته و پاها را در خارج از لگن به سمت بیرون قرار می‌دهد. وضعیت پاهای کودک، شکل حرف W انگلیسی را ایجاد می‌کند.

ممکن است شنیده باشید که این وضعیت برای رشد لگن و پاها خوب، بد یا حتی زشت است. در اینجا آنچه شما باید در مورد W-setting بدانید و همچنین آنچه باید از پزشک خود در صورت نگرانی بپرسید، آورده شده است. پس در مقاله امروز همراه ما باشید.

W-sitting یا نشستن به شکل دبلیو چیست؟

به بیان ساده، W-setting حالتی است که کودک زانوهای خود را در مقابل خود قرار می‌دهد، اما مچ پا و پاهای او در دو طرف باسن قرار دارند و شکل کلاسیک W را ایجاد می‌کنند. ناراحت‌کننده به نظر می‌رسد، این‌طور نیست؟ اما کودکان درواقع چرخش داخلی لگن و دامنه حرکتی کلی بیشتری نسبت به بزرگسالان دارند، بنابراین به‌احتمال زیاد باعث ایجاد درد نمی‌شود.

نشستن در حالت دبلیو در واقع بسیار رایج است و بخشی از رشد معمولی است. کودکان ممکن است در وضعیت دبلیو بنشینند زیرا در حین بازی و سایر فعالیت‌ها به آن‌ها حمایت گسترده‌ای می‌دهد. در این حالت، آن‌ها نیازی به استفاده از عضلات مرکزی بدن برای ایستادن ندارند.

ممکن است نگرانی‌هایی در مورد نشستن به شکل دبلیو را خوانده یا شنیده باشید. این احتمالاً به این دلیل است که اگر کودک به‌طور مکرر در این وضعیت بنشیند، ممکن است مشکلاتی را در رشد حرکتی درشت و ظریف ایجاد کند یا نشان دهد. گاهی اوقات، حتی ممکن است نشانه‌ای از یک مسئله رشدی دیگر باشد که نیاز به توجه دارد.

چرا کودکان به شکل دبلیو می‌نشینند؟

بین 2 تا 5 سالگی زمان مهمی برای رشد است. در این مرحله است که کودکان قوی‌تر می‌شوند و حس تعادل خود را تقویت می‌کنند.

در وضعیت نشستن به شکل دبلیو، کودک با پاهای خود یک پایه پهن می‌سازد و به‌جای استفاده از عضلات مرکزی بدن خود به آن تکیه می‌کند. آن‌ها ممکن است شروع به استفاده از این پایه برای جبران کمبود استحکام هسته کنند. اگر کودک شما در انعطاف‌پذیری عضلات لگن خود مشکل داشته باشد، ممکن است در حالت w بنشیند.

آیا نشستن به شکل دبلیو برای کودکان خطرناک است؟

برخی از کودکان برای مدت بسیار کوتاهی به شکل دبلیو می‌نشینند و در حین بازی به داخل و خارج می‌شوند؛ اما اگر این وضعیت تبدیل به یک عادت شود، می‌تواند منجر به مشکلات وضعیت و حرکت شود.‌

یک مطالعه روی 39 کودک بین 3 تا 6 سال، وضعیت ایستادن بچه‌هایی را که نشسته بودند بررسی کرد و زاویه شیب لگن آن‌ها را اندازه‌گیری کرد. محققان دریافتند کودکانی که برای مدت طولانی‌تری می‌نشینند، زمانی که می‌ایستند، شیب لگن به جلو و چرخش داخلی لگن دارند.

آیا نشستن دبلیو شکل کودکان، یک مشکل است؟

نشستن دبلیو شکل کودکان، به‌خودی‌خود چیزی نیست که خیلی نگران آن باشید.

موسسه بین‌المللی هیپ دیسپلازی به اشتراک می‌گذارد که این وضعیت نشستن اغلب در حدود 3 سالگی مشاهده می‌شود، اما به‌طور طبیعی با رشد کودکان از حالت عادی خارج می‌شود. اگر کودک شما فقط گاهی اوقات در این وضعیت می‌نشیند، احتمالاً فقط یک راه راحت برای بازی یا استراحت است.

نشستن دبلیو شکل کودکان

 

بااین‌حال، بسیاری از فیزیوتراپیست‌ها و کاردرمان‌گران نگرانی‌های مشترکی در مورد W-setting دارند. اگر به‌طور مداوم می‌بینید که فرزندتان از موقعیت دبلیو شکل نشستن، حمایت می‌کند، موارد زیر را در نظر بگیرید:

معرفی بهترین کلینیک فیزیوتراپی

 • ضعف تنه و پا

نشستن دبلیو شکل کودکان، ممکن است موردعلاقه کودک شما باشد زیرا پاها یا تنه او به‌اندازه کافی قوی نیستند که در طول بازی ثابت نگه‌دارند. هنگامی‌که پاها در حالت W می‌نشینید، پاها بیشتر کار عضلانی را می‌گیرند و مرکز ثقل پایین‌تری با پایه وسیع‌تری برای حمایت از حرکت خود ایجاد می‌کنند. به‌نوبه خود، تنه به‌اندازه کافی در این موقعیت حرکت نمی‌کند که حتی بیشتر به تعادل کمک می‌کند.

به سایر نشانه‌های تون عضلانی ضعیف، مانند افتادن مکرر یا دست‌وپا چلفتی، تأخیر در مهارت‌های حرکتی درشت و به‌طورکلی وضعیت نامناسب توجه کنید.

 • دیسپلازی

آیا فرزند شما با یک مشکل مادرزادی یا رشدی لگن، مانند دیسپلازی، به دنیا آمده و تشخیص داده‌شده است؟ اگر فرزند شما دیسپلازی مفصل ران دارد، نشستن دبلیو شکل، حالتی است که باید از آن جلوگیری کنید.

نشستن با پاها به این شکل می‌تواند احتمال دررفتگی باسن را افزایش دهد. چگونه؟ نشستن دبلیو شکل کودکان، به‌طور داخلی باسن را تا حدی می‌چرخاند که در صورت وجود مشکلات مفصلی ممکن است آن‌ها را از مفصل خارج کند.

مراقب علائم درد لگن باشید، حتی اگر به‌طور رسمی دیسپلازی هیپ در کودکتان تشخیص داده نشده باشد. گاهی اوقات تشخیص این وضعیت دشوار است تا زمانی که کودکان کمی بزرگ‌تر شوند و از ناراحتی شکایت کنند.

 • بیماری‌های ارتوپدی

نشستن زیاد در وضعیت دبلیو شکل، ممکن است باعث ایجاد عضلات سفت در پاها و باسن شود. اگر عضلات سفت باشند، ممکن است حرکت طبیعی را مهار کنند و بر هماهنگی و تعادل در حال رشد کودک شما تأثیر بگذارند. ماهیچه‌هایی که تحت تأثیر قرار می‌گیرند عبارت‌اند از: همسترینگ، کشنده‌های لگن و تاندون آشیل.

مراقب تغییرات در راه رفتن کودکتان باشید، مانند راه رفتن با پنجه کبوتر یا با پاهای چرخان. این می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که این ماهیچه‌ها سفت هستند.

 • مسائل هماهنگی دوجانبه

نشستن دبلیو شکل کودکان، ممکن است نشانه‌ای باشد که کودک شما از هماهنگی و/یا حرکت مستقل در سمت راست و چپ بدن اجتناب می‌کند. نشستن در حالت W حرکت تنه را محدود می‌کند و از رسیدن به سراسر بدن جلوگیری می‌کند.

در عوض، به عنوان مثال، کودک شما ممکن است فقط با دست راست به چیزهایی در سمت راست بدن خود ببرد و فقط با دست چپ به چیزهایی که در سمت چپ بدن قرار دارند بپردازد.

چگونه کودکان را از نشستن به حالت دبلیو شکل دور نگه‌داریم؟

کودک خود را تشویق کنید تا به روش‌های مختلف بنشیند تا وضعیت بدن خود را تغییر دهد و به این وضعیت جدید عادت کند:

 1. از فرزندتان بخواهید با شما روی زمین بنشیند و حرکات شمارا آینه کند. بدون اینکه دستان خود را روی زمین قرار دهید، به پهلوی چپ خود بنشینید. سپس روی زانوهای خود حرکت کنید و وضعیت خود را دوباره به سمت راست خود تغییر دهید.
 2. با کودک خود روی زمین بنشینید و او را تشویق کنید تا حرکات شمارا آینه کند. پاهای خود را مستقیماً بیرون قرار دهید. می‌توانید با انجام «مسابقه‌های پیاده‌روی پایین» با فرزندتان و جابه‌جایی وزن خود به جلو و عقب برای ایجاد حرکت و حرکت، یک عنصر سرگرم‌کننده اضافه کنید.
 3. از فرزندتان بخواهید با پشتتان به دیوار بنشیند و پاهایتان را جلوی شما دراز کند. این وضعیت به کشش همسترینگ آن‌ها کمک می‌کند.
 4. با تشویق فرزندتان برای دستیابی به اشیاء در ارتفاعات و فواصل مختلف، بازی‌های رسیدن به هدف را انجام دهید. این به ساخت ماهیچه‌های تنه و انعطاف‌پذیری کودک شما کمک می‌کند.

کودکانی که برای مدت کوتاهی می‌نشینند، احتمالاً مشکلات بلندمدت رشد فیزیکی ندارند؛ اما اگر نگران فرزندتان هستید:

 • از یک جدول برای ثبت و پیگیری مدت‌زمان نشستن فرزندتان استفاده کنید.
 • توجه داشته باشید که آیا کودک شما در موقعیت‌های نشستن دیگر ناراحت است.
 • مراقب علائم ضعف بدنی باشید.
 • مراقب هرگونه محدودیت فیزیکی غیرعادی در حرکات کودک خود باشید.
 • اگر در مورد نشستن کودک خود نگرانی دارید با پزشک اطفال خود صحبت کنید.

سخن آخر

درحالی‌که به نظر ناراحت‌کننده است، نشستن دبلیو شکل کودکان، اغلب بخشی از رشد طبیعی است. به شرطی که فرزند شما به‌راحتی از این موقعیت به موقعیت‌های دیگر برود، احتمالاً دلیل کمی برای نگرانی دارید.

اگر متوجه شدید که فرزندتان از این وضعیت حمایت می‌کند، او را تشویق کنید به روش‌های دیگری بنشیند که به تسهیل رشد متعادل کمک می‌کند. اگر نگرانی‌های دیگری دارید یا متوجه علائم اضافی همراه با نشستن دبلیو شکل کودکتان شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

دسته بندی : مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *