فواید ماساژ سینه را بهتر بشناسید.

تاریخ انتشار : 18 تیر 1401 | آخرین به روز رسانی : 12 بهمن 1401
فواید ماساژ سینه را بهتر بشناسید.

۵ فایده‌ی ماساژ سینه که باید بدانید!

ماساژ سینه می‌تواند فواید بسیاری داشته باشد، از شناسایی سرطان سینه و کاهش درد عضلات گرفته تا بهبود تجربه شیردهی مادران. حتی فقط ۱۵ دقیقه ماساژ‌ می‌تواند برای بهره‌مندی از فایده ماساژ سینه کافی باشد. ماساژ سینه را افراد می‌توانند برای خود انجام دهند و انجام دادن آن به‌دفعات هیچ خطری برای فرد نخواهد داشت، بنابراین با توجه به فایده و کاربرد ماساژ سینه، افراد می‌توانند آن را هرچند وقت یک‌بار انجام دهند. تا پایان این مقاله با کلینیک فیزیوتراپی سایا همراه باشید تا فواید ماساژ سینه را با‌هم بررسی کنیم.

ماساژ سینه دقیقاً چیست؟

ماساژ سینه با معاینه سینه زنان توسط پزشک برای بررسی وجود توده متفاوت است. ماساژ سینه فواید پزشکی دارد اما قطعاً هرگز جایگزینی برای دارو و درمان پزشکی نخواهد بود. ماساژ سینه غالباً با استفاده از روغن‌ها و توسط خود فرد و یا یک فرد متخصص انجام می‌‌شود.

چرا ماساژ سینه برای زنان مفید است؟

۱. فایده ماساژ سینه برای زنان شیرده

بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهند که ماساژ سینه می‌تواند فواید بسیاری برای زنان شیرده داشته باشد. به‌طور مثال، در یک مطالعه، به تعدادی از مادران شیرده در ۱۰ روز اول پس از زایمان، دو ماساژ ۳۰ دقیقه‌ای سینه داده‌شده است. نتایج نشان داده است که در مقایسه با گروه کنترل که ماساژ دریافت نکردند، این مادران درد سینه کمتری را در هنگام شیردهی تجربه کردند؛ علاوه بر این نوزادان آن‌ها نیز بیشتر از سینه مادر شیر می‌خوردند و خود شیر مادر نیز حاوی سدیم کمتری بود. در تحقیقی در سال ۲۰۰۴، محققان متوجه شدند که ماساژ سینه در سال اول پس از زایمان، می‌تواند باعث افزایش زیاد کیفیت شیر مادر بشود. بخش‌هایی از شیر که با ماساژ بهبود یافتند عبارت‌اند از: مواد جامد، لیپیدها، غلظت کازئین و انرژی ناخالص. بیشترین فواید ماساژ سینه بین روز اول تا ۱۱ ماه پس از زایمان دیده‌شده و تنها خاصیت شیرکه دچار تغییر نشده، محتوای لاکتوز آن است. ماساژ سینه همچنین می‌تواند به بهبود جریان شیر کمک کند. یک تحقیق قدیمی در سال ۱۹۹۴ نشان می‌دهد که ترکیب شیردهی و ماساژ سینه، هم می‌تواند باعث تخلیه مجاری شیر بشود و هم تولید شیر را افزایش دهد. ماساژ سینه همچنین می‌تواند به پیشگیری و درمان مشکلاتی مانند مجاری شیر بسته‌شده، ورم پستان و یا عفونت بافت سینه کمک کند.

۲. تشخیص زودهنگام سرطان سینه

معاینه‌ی خود و ماساژ سینه روش‌های بسیار مهم و کارآمدی برای شناسایی سرطان سینه در مراحل اولیه آن هستند. بر اساس تحقیقات، حدود ۲۵ درصد از زنان سرطان سینه خود را از طریق خودآزمایی تشخیص می‌دهند و ۱۸ درصد نیز به‌طور تصادفی سرطان خود را کشف می‌کنند. تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه می‌تواند درمان آن را بسیار ساده‌تر و ممکن‌تر سازد، بنابراین ایده‌ی بسیار خوبی است اگر افراد ماساژ سینه را به‌طور مرتب انجام دهند.

۳. بهبود ظاهر سینه

بعضی افراد ماساژ سینه را به‌عنوان روشی برای بهبود ظاهر سینه‌ها می‌شناسند. در حقیقت باور بر این است که ممکن است از طریق ماساژ جریان خون به بافت سینه افزایش پیدا کند. برخی دیگر از افراد نیز از روغن‌های طبیعی مثل روغن‌زیتون برای کمک به بهبود استحکام و کشسانی پوست استفاده می‌کنند. اگرچه این موضوع ازنظر علمی اثبات‌شده نیست اما در یک مطالعه معتبر، محققان دریافتند که با ماساژ پوست با روغن از استریا گراویداروم – که بیشتر به‌عنوان استرچ‌مارک یا ترک پوستی شناخته می‌شود – می‌توان جلوگیری کرد. به‌عنوان بخشی از این مطالعه، از گروهی از زنان باردار خواسته شد که روغن بادام تلخ را به بدن خود بمالند و از گروهی دیگر نیز خواسته شد که به مدت ۱۵ دقیقه در روز سینه‌های خود را با روغن ماساژ دهند. در پایان این مطالعه، زنانی که از روغن و ماساژ به‌طور هم‌زمان استفاده کردند، ترک‌های کمتری داشتند و درواقع روغن بادام به‌تنهایی فایده چندانی نداشت.

کاربرد ماساژ سینه

 

۴. سیستم لنفاوی

بافت سینه تا ناحیه زیر بغل امتداد پیدا می‌کند. گره‌های لنفاوی بسیاری در این قسمت از بدن وجود دارد و ماساژ دادن سینه می‌تواند به تحریک سیستم لنفاوی کمک کند. وظیفه سیستم لنفاوی کمک به دفع سموم بدن است. اگر فردی غدد لنفاوی خود را جراحی کرده باشد، ممکن است با تجمع مایعات زائد به نام لنف آدم مواجه شود. در این حالت ممکن است از ماساژ سینه به‌عنوان تخلیه لنفاوی دستی نیز یاد شود. بر اساس تحقیقات معتبر، بیشتر از ۱ نفر از هر ۵ نفر بیمار مبتلا به سرطان سینه به لنف آدم مبتلا می‌شوند. نشانه‌های آن شامل تورم در بازو، سینه یا قفسه سینه است و غالباً ناشی از جراحی یا پرتودرمانی است.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۴ ترکیبی از بانداژ و ماساژ را برای درمان لنف آدم مربوط به پستان را بررسی کرد. محققان متوجه شدند که افزودن ماساژ نسبت به بانداژ کردن، بهبود بسیار قابل توجهی را نشان می‌دهد. ماساژ سینه حتی برای افرادی که آدم لنفاوی ندارند، می‌تواند به خلاص شدن بدن از سموم گیر افتاده در سیستم لنفاوی کمک کند.

۵. درد عضلات

ماساژ سینه می‌تواند به رفع گرفتگی عضلات کمک کند خصوصا وقتی که فرد احساس درد دارد. اگر افراد در فعالیت‌ها، تمرین‌ها یا ورزش‌هایی که انجام می‌دهند این عضلات را تحت‌فشار قرار ‌دهند، ماساژ قفسه سینه می‌تواند آرامشی در عضلات ایجاد کند و درد را کاهش دهد. از این رو، اگر فرد بعد از ورزش حس گرفتگی عضلانی در سینه‌ها یا حتی پشت خود دارد، می‌تواند از ماساژ سینه استفاده کند تا عضله‌های آن شل بشود. این کار می‌تواند درد شانه ها و کمر را نیز کاهش می دهد.

دیگر کاربرد ‌های ماساژ سینه

تنش را تسکین می دهد

از دیگر کاربرد های ماساژ سینه می‌توان به کاهش تنش بدن اشاره کردم . با استفاده از ماساژ سینه، ناحیه مورد نطر دستکاری می‌شود و بافت آن ناحیه حرکت می‌کند. این امر باعث می‌شود، تنش زیادی از بدن فرد خارج بشود.

عشق به خود را ترویج می کند

آشنا شدن با بدن خود، درک نقاط لذت بدن فرد را ساده‌تر می‌کند. یکی از کاربرد‌‌ های ماساژ سینه ارتباط با بدن خود فرد است.  این به شما این امکان را می دهد که از بدن خود قدردانی کنید و آن را بیش از پیش دوست داشته باشید.

آیا ماساژ سینه می‌تواند خطرناک باشد؟

خطرات زیادی در ارتباط با ماساژ سینه وجود ندارد. اگر فردی مبتلا به سرطان سینه باشد یا جراحی سینه انجام داده باشد، ممکن است بخواهد مراقب هرگونه توده، اسکار یا ناحیه‌ای باشد که اخیراً تشعشع شده است. در این موارد، شاید بهتر باشد از یک متخصص کمک بگیرد. اگر فرد مشکوک به ورم پستان است، حتماً باید پزشک خود را ملاقات کند. چراکه اگرچه ماساژ سینه برای کاهش درد مفید است اما جای درمان و دارو را نخواهد گرفت. ماساژ سینه ممکن است طیف وسیعی از نشانه‌ها را کاهش دهد، از مجرای شیر بسته گرفته تا درد عضلات. به‌طورکلی ماساژ سینه بی‌خطر است و بهتر است افراد آن را امتحان کنند. نکته‌ی قابل‌توجه این است که اگر فرد با مسائل پزشکی خاصی سروکار دارد، بهتر است حتماً برای مراقبت منظم با یک متخصص مشورت کنید و اگر متوجه هر‌گونه توده جدید یا تغییرات ظاهری در سینه خود شد، در اسرع وقت به پزشک خود اطلاع دهد تا پزشک احتمال سرطان را بررسی کند.

آیا تاثیر ماساژ سینه برای رشد سایز آن حقیقت دارد؟

در جواب این پرسش که آیا تاثیر ماساژ سینه بر رشد آن حقیقت دارد یا نه بعضی افراد به‌طور قاطعانه پاسخ مثبت می‌دهند. بااین‌حال، برخلاف باورهای شکل‌گرفته در میان مردم، هیچ دلیل علمی‌ برای اثبات تأثیر ماساژ سینه به رشد سینه‌ها وجود ندارد. رشد سینه‌ها تنها به‌وسیله دو عامل ژنتیک و هورمون‌ها تعیین می‌شود.

سخن پایانی

ماساژ سینه برای هرکسی که قفسه سینه دارد و برای هر مرحله از زندگی می‌تواند مفید باشد، به‌ویژه تاثیر ماساژ سینه برای زنان شیرده و افرادی که سابقه خانوادگی سرطان دارند بسیار حائز اهمیت است؛ به‌خصوص در مورد میزان بقای سرطان سینه ،که تشخیص زودهنگام آن اهمیت بالایی دارد. در نهایت فواید ماساژ سینه بسیار است؛‌ به‌شرط آن‌که به شیوه‌ای درست و اصولی انجام شود و یا در صورت نیاز یا مشاهده‌ی هرگونه علائم غیرمعمول با متخصص مشورت بشود. از جمله فواید و کاربرد‌های ماساژ سینه می‌توان به جوان‌سازی بدن، رفع تنش، تشخیص سرطان سینه، تسهیل شیردهی و ترویج عشق به خود اشاره کرد.

 

دسته بندی : ماساژ درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *