هزینه آب درمانی چقدر است؟

تاریخ انتشار : 27 مرداد 1400 | آخرین به روز رسانی : 26 مهر 1400
هزینه آب درمانی چقدر است؟

آب درمانی یکی از بی ضرر ترین روش های درمانی در فیزیوتراپی است که در پیشرفت برنامه های درمانی و توانبخشی تاثیر به سزایی دارد. آب درمانی و یا هیدروتراپی، اصطلاحی برای استفاده از آب به منظور درمان اختلال جسمی یا روانی می باشد. برای خیلی ها سوال است که این رش درمانی در فیزیوتراپی چقدر می تواند برای بیمار هزینه داشته باشد. از این رو ما در سایا تصمیم گرفتیم تا عوامل موثر در هزینه آب درمانی را با شما به اشتراک گذاشته و به یک رنج قیمتی برای آب درمانی رسید.

برای مطالعه مقاله آب درمانی می توانید بر روی لینک کلیک کنید.

عوامل موثر در هزینه آب درمانی

نوع آب درمانی

آب درمانی به دو دسته اصلی هیدروتراپی خارجی و هیدروتراپی داخلی تقسیم می شود.

آب درمانی خارجی

 • آب درمانی خارجی از یخ یا آب بر روی بدن استفاده می کند.
 • این روش همچنین شامل غوطه ور شدن بدن روی سطح آب است.

بنابراین هدف آن استفاده از روش های هیدروتراپی بر پایه دما، مانند تأثیر آب گرم و سرد بر روی پوست و همچنین بافت های زیرین است. هنگام استفاده از این روش، آب گرم باعث تعریق و شل شدن عضلات می شود.

 آب درمانی خارجی یک روش بسیار موثر در درمان گردش خون ضعیف، آرتروز، روماتیسم و درد عضلات است و اغلب با آروماتراپی ترکیب می شود. در آب درمانی خارجی از بسته های یخ یا کمپرس سرد برای تسکین درد همراه با جراحی دندان، سردرد و اسپری استفاده می شود. بسته های یخ به آرامش بیماران روانی و سم زدایی کمک می کند.

هیدروتراپی خارجی به روش های مختلفی انجام می شود.حمام سیتز یکی از روش های متداول است. بیمار در حمام ساخته شده منحصر به فرد به نحوی که که شکم باید کاملاً در آب فرو برود، می نشیند. این حمام ها برای درمان بواسیر، گرفتگی قاعدگی، تورم پروستات و سایر شرایط تناسلی بدن توصیه می شود.

همچنین روش درمانی دیگر مبتنی بر حرکت وجود دارد، که در آن از آب پر فشار برای ماساژ بدن استفاده می شود. از این روش برای رفع استرس و اضطراب استفاده می شود.

آبدرماانی در کلینیک سایا

آب درمانی داخلی

حمام بخار نیز نمونه خوبی از آب درمانی داخلی است. این شکل از درمان شامل دوش واژینال و آبیاری کولون است. آبیاری کلونی شامل تمیز کردن کل روده است که برای درمان بسیاری از مشکلات و شرایط گوارشی مفید است.

دوش واژینال نوع دیگری از آب درمانی داخلی است که در آن جریان آب برای پاکسازی مستقیماً به واژن هدایت می شود. با این وجود بسیاری از پزشکان این نوع هیدروتراپی را توصیه نمی کنند.

معمولا هزینه آب درمانی داخلی بیشتر از هزینه آب درمانی خارجی است اما معمولا منظور از آب درمانی همان هزینه آب درمانی خارجی است. هزینه آب درمانی داخلی بیشتر در پروسه های پزشکی استفاده می شود تا فیزیوتراپی.

نوع تکنیک در هزینه آب درمانی

تکنیک های زیادی برای انجام آب درمانی وجود دارد که هر کدام می تواند عامل مهمی در تعیین هزینه آب درمانی باشد. در ادامه نگاهی به این تکنیک ها داشته باشید.

آیی چی (Ai Chi)

آیی چی یکی از انواع آب درمانی است که موجب تعالی ذهنی و روحی و سلامت جسمی می‌شود. نام آیی چی را از هنر رزمی تایی چی گرفته‌اند. تایی چی یکی از هنر‌های رزمی چینی است که بر سلامت روح و جسم افراد تاثیر می‌گذارد.

ترکیب تایی چی و کی گنگ (Qi Gong) در کنار هم تکنیک آبی آیی چی را می‌سازد. Qi در چینی به معنی سطح انرژی بدن انسان و Gong به معنی تمرین است.

آب درمانی به روش آیی چی شامل تمرینات تنفسی و آرامش‌بخش است. برای انجام این تمرینات باید تا شانه وارد آب شوید و همزمان که بدن‌تان را به آرامی تکان می‌دهید، نفس عمیق بکشید.

تکرار این حرکات آرام به مرور زمان باعث افزایش قدرت بدنی می‌شود و سطح اکسیژن و کالری مصرفی سلول‌ها را افزایش می‌دهد. آیی چی حرکت دست و پا‌ها را در محل مفاصل بهبود می‌بخشد و در افرادی که دچار اختلال استرس یا افسردگی هستند، از سطح اضطراب یا ناراحتی آن‌ها می‌کاهد.

PNF

پی ان اف نوعی آب درمانی کششی است که از آن برای توان‌بخشی استفاده می‌شود. این نوع آب درمانی شامل حرکات انعطافی و کششی و چرخشی در آب می‌باشد. البته حرکات چرخشی پی ان اف را باید طبق الگو‌های ورزشی مخصوصی انجام داد که کارورزان آب درمانی تجویز می‌کنند. این نوع تکنیک میتواند موجب افزایش هزینه آب درمانی شود.

BRRM

این نوع آب درمانی معمولاً برای بیمارانی که از آسیب‌های نخاعی و سر و بیماری پارکینسون رنج می‌برند، استفاده می‌شود.

بیمار باید تا کمر یا شانه داخل آب برود و به کمک تیوب‌های شناور تمرین استقامت انجام دهد. تیوب‌های شناور در واقع همان حلقه‌هایی هستند که به بیمار کمک می‌کنند در آب حرکت کند. هزینه آب درمانی در این تکنیک کمی بیشتر از سایر تکنیک ها است.

حرکات سیال

بیمارانی که از این نوع آب درمانی استفاده می‌کنند، باید پشت‌شان را به دیواره‌ی استخر بچسبانند و تا گردن در آب فرو روند تا قفسه‌ی سینه‌ی آن‌ها در تماس با آب قرار بگیرد. سپس در همان حالت حرکاتی آهسته و ریتمیک انجام دهند و هم‌زمان نفس عمیق بکشند. این حرکات سیال توسط درمانگر و با توجه به نوع بیماری تجویز می‌شود.

روش هالیویک

در ابتدا از این روش برای آموزش شنا به بیمارانی که دچار ناتوانی‌های جسمی و فلج مغزی بودند استفاده می‌شد. برهم خوردن تعادل و سعی در ایستادن مجدد از ویژگی‌های اصلی روش هالیویک می‌باشد. در این نوع آب درمانی معمولاً بیمار را در آب نگه می‌دارند. در حالی که درمانگر به طور منظم و به تدریج سعی می‌کند تعادل بیمار را بر هم بزند و از این طریق نحوه‌ی حفظ تعادل و درست ایستادن را به او آموزش دهد.

آب درمانی‌های مخصوص کمردرد

در بعضی روش‌های آب درمانی، به جای تمرکز بر درمان نقطه‌ی آسیب‌دیده، بر کل اعضای بدن تاثیر می‌گذارند تا همه‌ ی قسمت‌ ها با هم به درمان ناحیه‌ی آسیب‌دیده منجر شوند.

در نوعی آب درمانی مخصوص کمردرد از افراد می‌خواهند در آب قدم‌های بلند بردارد. زیرا انواع قدم زدن در آب در درمان آرتروز یا آسیب‌های زردپی پا یا ناهنجاری‌های ناشی از فلج مغزی مفید است.

TTTA

این روش شامل پارامتر‌هایی است که در نهایت موجب پیشرفت در روند درمان بیماری می‌شود. این روش مخصوصاً برای افرادی که دچار مشکلات سیستم عصبی هستند، مفید است. در TTTA تمرکز بیشتر معطوف عملکرد است. به طوری که بیمار را تحریک می‌کنند تا اعمالی که قادر به انجام آن‌ها نیست را انجام دهد. به بیان دیگر در این روش بیمار را تشویق می‌کنند تا در بهبود توانایی‌هایش مشارکت کند.

واتسو (Watsu)

حرکات واتسو انواع حرکات کششی با هر شدتی را شامل می‌شود و این واقعیت که در آب انجام می‌شود، فشار تحمیل شده بر مفاصل را کاهش می‌دهد. واتسو برای کسانی که به تازگی زانویشان را عمل کردند یا از بیماری آرتروز رنج می‌برند، بسیار توصیه می‌شود. این نوع آب درمانی، گرفتگی ماهیچه و کمردرد را نیز درمان می‌کند و باعث آرامش ذهنی می‌شود.

انواع هزینه آب درمانی

نوع بیماری؛ موثر در هزینه آب درمانی

استفاده از آب درمانی برای سلامتی بدن مزایای بسیاری دارد و پزشک ممکن است در موارد زیر به بیماران آب درمانی را توصیه کند. هر کدام از این موارد می تواند عامل مهمی در تعیین هزینه آب درمانی باشد.

 • کمر درد
 • بارداری
 • کاهش وزن
 • اختلالات ریوی
 • کاهش درد آرتروز
 • بهبود دامنه حرکت
 • مبارزه با خستگی
 • آسم ناشی از ورزش
 • کاهش اسپاسم عضلات
 • مدیریت درد حاد یا مزمن
 • اختلالات عصبی عضلانی
 • اختلالات اسکلتی عضلانی
 • بهبود انعطاف پذیری عضلات
 • بهبود قدرت از طریق تمرین مقاومت
 • کمک به آرامش و کاهش سطح استرس
 • توانبخشی برای جراحی جایگزینی قبل و بعد از مفصل

مهارت فیزیوتراپیست

چهارمین عامل موثر در هزینه آب درمانی که از قضا تاثیر زیادی نیز دارد میزان تجربه و مهارت شخص فیزیوتراپیست است. مسلما کلینکی های معتبر سعی میکنند از افراد باتجربه و متخصص بهره ببرند در نتیجه احتمال دارد هزینه بیشتری نسبت به دیگر کلینیک ها دریافت کنند.

تجهیزات مورد استفاده توسط بیمار

همانند شخص پزشک، تجهیزات پزشکی نیز در هزینه آب درمانی تاثیر بسزایی دارد. به گونه ای که کلینیک هایی که از تجهیزات پیشرفته ترین استفاده می کنند، می توانند هزینه بیشتری نیز از بیمار دریافت کنند. تجهیزات مورد استفاده در آب درمانی بسیار نقش مهمی در روند بهبودی دارد در نتیجه پیشنهاد می کنم این مورد را قربانی قیمت ها نکنید.

تعداد جلسات آب درمانی

در یک بیماری ممکن است نیاز به 10 جلسه آب درمانی باشد در حالی که در بیماری دیگری بیشتر از 1 جلسه نیاز نیست. مسلم است که هر چه تعداد جلسات بیشتر باشد، هزینه آب درمانی بیشتر می شود. این را هم بدانید که هزینه آب درمانی به صورت جلسه ای تعیین می شود.

هزینه آب درمانی چقدر است؟

اگر بخواهیم به طور میانگین یک رنج قیمتی برای آب درمانی به شما اعلام کنیم، باید عددی بین … تا … را در نظر بگیریم. البته هزینه آب درمانی تا حد زیادی به کلینیک وابسته است.  کلینیک تخصصی سایا در حدود یک دهه در حال ارائه خدمات آب درمانی به بیماران بوده و در این جهت از پرسنل آموزش دیده و تحصیل کرده بهره می‌گیرد و در حال انجام خدمات درمانی می‌باشد. این کلینیک از بهترین تجهیزات آب درمانی استفاده کرده و هزینه آب درمانی شما را به حداقل رسانده است.

دسته بندی : مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *