چگونه آب درمانی دیسک کمر را درمان می کند؟

تاریخ انتشار : 16 شهریور 1400 | آخرین به روز رسانی : 24 اسفند 1401
درمان دیسک کمر با آب درمانی

کمردرد می‌تواند در اشکال متفاوت و در اثر عوامل و بیماری‌های مختلفی ایجاد شود. برای درمان مواردی همچون دیسک کمر، آرتروز و یا به‌طورکلی فرسودگی مهره‌ها می‌توان از آب‌ درمانی بهره برد. آب درمانی دیسک کمر و کمردرد یک راه عالی توان‌بخشی محسوب می‌شود که درد افراد را کاهش داده و کیفیت زندگی آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

چرا آب درمانی دیسک کمر؟

آب درمانی دیسک کمر با استفاده از خاصیت شناوری طبیعی بدن همراه با چگالی نسبی آب باعث کاهش فشار بر مهره‌های ستون فقرات می‌شود، در نتیجه می‌تواند شرایط بیمار را بهبود بخشد.

خواص فیزیکی و مکانیکی آب، برای درمان کمردرد و دیگر آسیب‌های اسکلتی – عضلانی بسیار مطلوب است. برخی از خواص مهم آب، که درمان را آسان‌تر می‌کند عبارت‌اند از:

 • شناوری:

 آب نیروی گرانش را خنثی می‌کند، درنتیجه هنگامی‌که بیمار در آب غوطه‌ور‌است وزن بیمار بر اندام‌ها کاهش یافته و کنترل خوبی را به بیمار می‌دهد. این عامل می‌تواند تعادل و قدرت اندام‌ها را افزایش دهد. به دلیل حذف مجازی نیروی گرانش،‌ شناور بودن در آب باعث می‌شود بیمار بتواند طیف وسیعی از حرکات درمانی را اجرا نماید، بخصوص تمریناتی که نیازمند بلند کردن پا می‌باشد. برای اکثر افراد پا سنگین‌ترین اندام محسوب می‌گردد.

 • ویسکوزیته یا گرانروی آب:

 به دلیل وجود اصطکاک ملایم، آب در برابر بدن یک مقاومت ایجاد می‌کند، این امر می‌تواند تعادل و استقامت اندام آسیب‌دیده را افزایش دهد. همچنین احتمال آسیب‌دیدگی در اثر از دست دادن تعادل نیز کاهش می‌یابد.

 • فشار هیدرو استاتیک:

فشار هیدرو استاتیک موجود در آب باعث می‌شود آب درمانی عملکرد قلب و ریه را بهبود ببخشد، آب درمانی یک راه بسیار مفید برای حفظ و ارتقاء عملکرد قلبی – ریوی محسوب می‌گردد. همچنین این اثر فشار باعث بهبود جریان خون عضلات نیز می‌گردد.

 

آیا روزه برای مشکلات کمر خطرناک است؟

نوع آب درمانی دیسک کمر

در آب درمانی دیسک کمر از دو شیوه برای درمان استفاده می‌کنند که شامل قرار گرفتن کل بدن در آب یا قرار گرفتن عضو مبتلا در داخل آب می‌باشد.

 درصورتی‌ که کل بدن در داخل آب قرار می‌گیرد آنرا هیدروتراپی عمومی یا جنرال و درصورتی‌ که عضو مبتلا در داخل آب قرار گیرد آن را هیدروتراپی موضعی می‌نامند.

 برای درمان کمردرد معمولاً لازم است کل بدن در داخل استخر قرار گیرد. برای آب درمانی دیسک کمر از استخر و یا وان های پروانه ای شکل (Hubbard Tank) استفاده می گردد، در حالی که در هیدروتراپی موضعی از وانهای کوچک و یا وان گردابی (Whirlpool) استفاده می شود.

 علاوه بر انجام ورزش در استخر می‌توان از دستگاه‌های جکوزی نیز استفاده کرد، این دستگاه‌ها می‌توانند آب را با فشار به کمر بیمار پرتاب نماید. علاوه بر آنکه با ایجاد حالت گردابی باعث ماساژ کمر نیز می‌شوند. این کار باعث تحریک اعصاب حسی و موجب  تسکین درد می‌شود.

نوع آب درمانی دیسک کمر

تمرین های آب درمانی دیسک کمر

 1. قدم برداشتن به جلو به مدت ۵ دقیقه
 2. قدم برداشتن به عقب به مدت ۵ دقیق
 3. پشت به دیوار استخر بایستید و دیوار را با دو دست بگیرید. بدون جدا شدن کمر از استخر زانوها را تا ۹۰ درجه خم کنید و ۴ تا ۱۵ ثانیه نگه دارید
 4. در حال ایستاده پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و در حالی که دستها را روی آب به جلو کشیده بدون حرکت پاها و لگن تنه را به چپ و راست بچرخانید و ۴ تا ۱۵ ثانیه نگه دارید
 5. کنار دیوار استخر و به فاصله یک دست از دیوار بایستید با دست سمت مبتلا لبه استخر را بگیرید و در حالیکه زانوها صاف است لگن را به سمت دیوار فشار دهید.
 6. رو به دیوار استخر بایستید به اندازه یک دست از استخر دور شوید و پاها را به اندازه شانه باز کنید. لبه استخر را با دو دست بگیرید و لگن را به جلو هل داده قفسه سینه را بالا بیاورید. ۴ تا ۱۵ثانیه در این وضعیت بمانید سپس لگن را به عقب هل داده و ۴ تا ۱۵ثانیه نگه دارید.
 7. پشت به دیوار استخر بایستید و پای مبتلا را از ران و زانو خم کنید. دست سمت مبتلا را روی زانو قرار داده با دست دیگر مچ پا را بگیرید. در حالیکه مچ را به داخل می کشید زانو را به سمت مقابل بکشید تا پشت مفصل ران کشش احساس کنید. و ۴ تا ۱۵ ثانیه نگه دارید.
 8. روبروی دیوار استخر بایستید و لبه استخر را بگیرید. در حالی که پاها را به اندازه شانه باز می کنید کمر را کمی به عقب خم کرده و سقف را نگاه کنید و بالا تنه را از دیوار دور کنید. ۴ تا ۱۵ ثانیه این حالت را حفظ کنید.
 9. در حال ایستاده پاها را به اندازه شانه باز کنید و دستها را در طرفین بدن قرار دهید. به آرامی تنه را خم کرده و دست را تا نزدیک زانو پایین بیاورید و ۴ تا ۱۵ ثانیه نگه دارید به جلو خم نشوید
 10.  پشت به دیوار استخر بایستید و پاها را به اندازه شانه باز کنید. عضلات شکم و پایین را منقبض کرده سعی کنید قوس کمر را به دیوار استخر بچسبانید و ۴ تا ۱۵ ثانیه نگه دارید
 11. پشت به دیوار استخر بایستید و کاملاً پشت خود را به دیوار بچسبانید. بدون جدا شدن دستها از لبه استخر تنه را به جلو هل داده ۴ تا ۱۵ثانیه نگه دارید.
 12. در گوشه استخر قرار گرفته و یک دست را به دیواره مقابل اتصال دهید پای مربوط به همان سمت را بلند کرده و سمت جلو عقب حرکت دهید.
 13. پشت به دیوار بایستید و با دست چپ دیوار استخر را بگیرید. دست را  پشت سر قرار دهید و ران و زانوی چپ را تا ۹۰ درجه خم کنید. اکنون به آرامی آرنج راست را به سمت ران چپ بیاورید. این وضعیت را تا ۴ تا ۱۵ ثانیه نگه دارید تمرین را تا ۳ مرتبه تکرار کنید. با عوض کردن دستها تمرین را برای سمت دیگر انجام دهید.
 14. بایستید و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و دست ها را صاف کشیده و بر روی یک سطح شناور در آب قرار دهید. به آرامی تنه را به یک سمت بچرخانید. این وضعیت را ۴ تا ۱۵ ثانیه نگه دارید.

خطرات آب درمانی دیسک کمر

آب ‌درمانی برای طیف وسیعی از دردها و ناتوانی‌های حرکتی مفید است  و زیر نظر متخصص و با توجه به شرایط بیمار انجام می‌شود. کمردرد، آرتروز ستون فقرات، پارگی دیسک، پوکی استخوان و کشیدگی یا پارگی عضلات، از جمله مواردی هستند که از این روش برای درمان استفاده می‌کنند.

آب‎‌درمانی یک روش مفید و پرطرفدار درمانی است و مزایای بسیاری برای فرد دارد، اما برای همه افراد مناسب نیست. شرایط بیمار برای استفاده از روش آب درمانی دیسک کمر بسیار مهم است. بیمارانی که مبتلا به کمردرد هستند باید با کمک و راهنمایی‌های فرد آگاه و متخصص حرکات ورزشی را انجام دهند و اگر دچار مشکلاتی چون تب، نارسایی قلبی شدید، عفونت یا بی‌اختیاری ادرار هستند، از آب درمانی دیسک کمر اجتناب کنند. در واقع­، افراد باید در نظر داشته باشند که بیماری آن‌ها در آب، تشدید نشود و وضعیت جسمانی‌شان را بدتر نکند. موارد منع آب درمانی دیسک کمر عبارتند از:

 • افرادی که نسبت به احساس دما دچار اختلال هستند و در دماهای بالا یا پایین با مشکلاتی چون سوختگی یا یخ‌زدگی مواجه می‌شوند.
 • افرادی که دچار بیماری دیابت هستند باید از قرار دادن بدن خود به طور کامل در آب گرم خودداری نمایند. علاوه بر این، انجام تمرینات ورزشی و گرم کردن پا در آب برای آنان مناسب نمی‌باشد.
 • افرادی که دچار دیابت یا اسکلروز چندگانه هستند و زنان بارداری که فشار خون غیرطبیعی دارند، نباید به مدت طولانی در آب گرم شناور شوند. استفاده از سونای داغ نیز به این افراد توصیه نمی‌شود.
 • آب سرد برای بیماران مبتلا به رینود (Raynaud) مضر است و باید از آن پرهیز شود.
 • حمام‌ آب سرد برای بیماران مبتلا به تحریک مثانه، سیاتیک، التهاب لگن، روماتیسم در انگشتان پا یا مچ مضر است و باید از آن دوری شود.
 • بانوان باردار و افرادی که مبتلا به بیماری‌های قلبی هستند، برای استفاده از سونا باید از پزشک خود مجوز دریافت نمایند.

در صورت نیاز به رزرو نوبت در کلینیک سایا
از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

رزرو نوبت
دسته بندی : آب درمانیمقالات
برچسب ها : دیسککمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *