8 تا از شایع ترین عوارض فیزیوتراپی چیست؟

تاریخ انتشار : 30 تیر 1400 | آخرین به روز رسانی : 18 اسفند 1401
شایع ترین عوارض فیزیوتراپی

فیزیوتراپی زیر مجموعه ای از رشته پزشکی محسوب می‌شود که می‌تواند با هدف بهبود عملکرد اندام ها و کارکرد آنها نقش موثری در بیمارانی که بیشتر مشکلات آنها در حیطه اسکلتی عضلانی می باشد را ایفا نماید و استفاده از ماهیت فیزیک و خواص آن در درمان باعث تحریک سلولی و درمان می‌شود.

مانند هر رشته پزشکی دیگری فیزیوتراپی نیز می تواند عوارض جانبی داشته باشد که آگاهی از آن ها ضروری است. از این رو در این مقاله ما قصد داریم تا عوارض فیزیوتراپی را معرفی و با هم بررسی کنیم.

معرفی بهترین کلینیک فیزیوتراپی

عوارض عمومی فیزیوتراپی

عوارض فیزیوتراپی که در این قسمت به اطلاع حضورتان می رسانیم، عوارضی هستند که احتمال رخ دادن در هر روش فیزیوتراپی را دارند.

درد از عوارض فیزیوتراپی

یکی از مهم‌ترین عوارض جانبی که احتمالاً در طول درمان تجربه خواهید کرد درد است. با شروع توانبخشی و بهبودی ممکن است درد پایه شما بیشتر شود و این ممکن است منجر به سردرگمی و کم شدن انگیزه برای ادامه درمان شود. ضروری است که در این موارد با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود که آیا مداخلات درمانی جایگزین می‌تواند به کاهش درد و ادامه درمان کمک کند یا خیر.

پزشک ممکن است برای کمک به کنترل درد، ۳۰ دقیقه قبل از جلسه درمانی مصرف داروهای ضد درد خوراکی را به شما توصیه کند. گرما، سرما، یا درمان‌های موضعی بعد از یک جلسه، طبق دستور پزشک شما، ممکن است باعث کاهش درد شود.

تورم از عوارض فیزیوتراپی

تورم یکی دیگر از عوارض جانبی رایج فیزیوتراپی است. از آنجا که پزشک عضلات، رباط‌ها و تاندون‌های شما را برای تقویت آن‌ها به چالش می‌کشد، بدن شما ممکن است با افزایش ادم یا تورم به آن پاسخ دهد.

تورم می‌تواند باعث درد بیشتر و محدودیت‌های عملکردی شود. برای کمک به کنترل تورم با پزشک خود درباره روش‌های درمانی مختلف صحبت کنید، مانند استفاده از یخ بعد از درمان یا استفاده از کمپرس گرم و سپس سرد که همزمان می‌تواند باعث کاهش درد و تورم و بهبود گردش خون شود.

حاصل نشدن نتیجه مورد نظر

یکی دیگر از عوارض فیزیوتراپی حاصل نشدن نتیجه مورد نیاز برای مراجعه کننده است. مانند همه درمان های دیگر در فیزیوتراپی هیچ تضمینی برای بهبودی و برطرف شدن کامل علائم وجود ندارد. از آن جا که این امر می تواند دلسرد کننده باشد ممکن است وسوسه شوید که درمان را دیگر ادامه ندهید. متوقف کردن درمان پیش از زمان درست آن موجب درد طولانی مدت و آسیب مجدد می شود یا فیزیوتراپ درباره اهداف شخصی تان صحبت کنید تا روند درمان و انتظاراتی که دارید برای فیزیوتراپ صریح باشد.

با این کار پزشک مسیر درمان را طوری هدایت می کند که با اهداف خاص شما مطابقت داشته باشد. همچنین ممکن است به شما تغییراتی در سبک زندگی آموزش دهند که رسیدن به نتایج بهتر را برای شما آسان تر کند.

عوارض عمومی فیزیوتراپی

مشکلات روانی و عاطفی

 شما ممکن است تحت فشار استرس احساسی و روانی مرتبط  با درمان قرار داشته باشید. قرار ملاقات های مکرر، درد، پیشرفت ضعیف و مدت زمان طولانی که صرف درمان می شود می تواند برنامه شما را به هم بریزد.

با خانواده و دوستانتان درباره این مسائل صحبت کنید و درباره وظایفی مانند مراقبت از کودک، آماده کردن غذا و رفت و آمد کمک بگیرید تا بتوانید بر روی درمان تمرکز کنید. اگر نمی توانید به خاطر جراحت یا بیماری تان به شغل سابق تان باز گردید با یک مشاور فیزیوتراپی ملاقات کنید تا شما را راهنمایی کند.

اینکه سعی کنید فعالانه با استرس و مشکلات روبروی تان مقابله کنید موجب می شود که بتوانید کنترل شرایطی که در آن هستید را در دست بگیرید و به تغییراتی که روبه‌روی تان است، چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت،  به طور موثری واکنش نشان دهید.

عوارض فیزیوتراپی با برق

افراد هنگام استفاده از الکتروتراپی به وسیله واحدهای TENS عوارض فیزیوتراپی را تجربه نخواهند کرد اما برخی نکات را باید حتما در نظر داشته باشند.ایمپالس های الکتریکی که یک واحد TENS تولید می کنند ممکن است باعث ایجاد حس گزگز،سوزن سوزن شدن یا سوزش در ناحیه مورد نظر شود. به همین خاطر این احتمال وجود دارد که برخی بیماران در وهله نخست با این شیوه درمانی راحت نباشند.

از رایج ترین عوارض فیزیوتراپی با برق می توان به ایجاد تحریکات و یا بثورات پوستی اشاره کرد.این عوارض ممکن است بر اثر چسب و یا نوارهای نگهدارنده الکترودها ایجاد شود. اگر از آن دسته افرادی هستید که پس از الکتروتراپی دچار قرمزی یا حساسیت پوستی می شوید از روش های هایپوآلرژنیک استفاده کنید.

علاوه بر این استفاده بلند مدت از الکتروتراپی باعث احساس سوزش در پوست می شود. برای پیشگیری از بروز مشکلات مربوطه راهنمایی و دستورالعمل های مربوط به طول درمان را دنبال کنید. واحد های TENS به هیچ وجه نباید روی نواحی بدخیم،زخم های سرباز و عفونت های پوستی قرار بگیرند. در این صورت احتمال کبودی،خونریزی و عفونت بیشتر می شود.

از دیگر عوارض فیزیوتراپی با برق می توان به آریتمی قلب اشاره شد.از قرار دادن واحدهای TENS بر روی قلب یا پیس میکر(باتری قلب) به شدت خودداری کنید. قرار دادن واحدهای TENS بر روی شکم بانوان باردار امکان دارد باعث آسیب دیدن جنین شود. افرادی که در قلبشان  باتری دارند یا بانوان باردار ترجیحا نباید از الکتروتراپی استفاده کنند.

از سوی دیگر قرار دادن الکترودهای الکتریکی بر روی برخی نواحی خطر آفرین است. به طور مثال قرار گرفتن الکترود بر روی گردن ریسک افت فشار خون را افزایش می دهد و باعث اسپاسم عضلانی می شود. قرار گرفتن واحدهای TENS بر روی چشم باعث افزایش فشار داخلی می شود و احتمال آسیب دیدن ناحیه مذکور را بالا می برد. هرگز هنگام رانندگی برای درمان از واحدهای TENS استفاده نکنید.

تحریک پوست یا ایجاد بثورات پوستی رایج ترین عوارض فیزیوتراپی با برق است. این عوارض ممکن است براثر عواملی مانند چسب و نوارهای نگهدارنده الکترود ایجاد شود.اگر پس از انجام الکتروتراپی دچار قرمزی یا حساسیت های پوستی شدید بهتر است از روش های هایپوآلرژنیک که حساسیت کمتری دارد استفاده کنید.

عوارض فیزیوتراپی با لیزر

لیزر مورد استفاده در فیزیوتراپی یک درمان موثر برای آسیب ها و دردهای حاد و مزمن است. دردهای آرتروزی، تاندونیت ها، سندرم تونل کارپ، کمردرد، زانو درد و گردن درد برخی از مشکلاتی هستند که توسط فیزیوتراپی با لیزر بهبود می یابند.

فیزیوتراپی با لیزر ایمن است و هیچ گونه عارضه ای برای این شیوه از نور درمانی ذکر نشده است. تنها عارضه ذکر شده برای فیزیوتراپی با لیزر توسط سازمان غذا و داروی آمریکا احتمال آسیب دیدن چشم در صورت نگاه کردن مستقیم به نور آن است. بنابراین لازم است که بیمار و فیزیوتراپیست به نور لیزر نگاه نکنند یا از عینک مخصوص لیزر استفاده کنند.

لیزر فیزیوتراپی بهتر است در موارد زیر با احتیاط استفاده شود:

  • تومورهای بدخیم
  • خال کوبی های پوستی
  • روی غده تیروئید
  • رو و اطراف چشم
  • رو و اطراف رحم خانم باردار

عوارض فیزیوتراپی با لیزر

عوارض فیزیوتراپی برای گردن

گردن و ستون فقرات گردنی با توجه به پیچیدگی ساختاری که دارد بسیار حساس است. در واقع ستون فقرات از عروق، اعصاب، عضلات، مفاصل و استخوان ها تشکیل شده است که وظیفه ثبات و حرکت سر در جهت های مختلف را بر عهده دارد و با توجه به طناب نخاعی، فیزیوتراپی گردن بسیار مهم و حساس است.

بنابراین بایستی برای جلوگیری از عوارض فیزیوتراپی به مراکز معتبری مراجعه کنید که فرد متخصص عمل فیزیوتراپی را انجام دهد. بیمارانی که مشکل گردن دارند بایستی برای انجام فیزیوتراپی دقت لازم را داشته باشند که حتما کارشناس اینکار را انجام دهد تا دچار ضررهای فیزیوتراپی نشوند.

عوارض فیزیوتراپی برای زانو

از عوارض فیزیوتراپی زانو، گزگز و احساس سوزش در ناحیه آسیب دیده است. زمانی که فرد بیمار در ناحیه درمان احساس گزگز و سوزش داشته باشد به این دلیل است که فیزیوتراپی به درستی انجام نمی شود. منتها در خیلی از مواقع این سوزش و گزگز برطرف می شود، با این حال بایستی توجه داشت که فیزیوتراپی حتما توسط کارشناس و فرد متخصصی انجام شود.

همچنین لازم است بدانید که در هر فردی با توجه به شدت درد، مدت زمانی که فرد به بهبودی کامل می رسد متفاوت است و ممکن است در فردی بهبودی به سرعت مشخص شود و در برخی دیگر چیزی در حدود چند هفته طول بکشد. یکی دیگر از عوارض فیزیوتراپی التهاب پوستی است در غیر اینصورت فیزیوتراپی توسط فرد متخصص و ماهر هیچگونه عوارضی برای شما نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *