کاربرد استئوپاتی چیست؟

تاریخ انتشار : 26 خرداد 1400 | آخرین به روز رسانی : 7 دی 1401
کاربرد استئوپاتی

استئوپاتی یا استخوان درمانی، یک تکنیک درمان با استفاده از دست‌ها است که به جای بررسی بخش‌های مختلف بدن یا بررسی علائم به صورت جداگانه، عملکرد تمام بدن را به عنوان یک کلیت مورد بررسی قرار می‌دهد. کاربرد استئوپاتی در درمان بیماری های زیادی فراگیر شده است و خیلی ها از مزایای این روش درمان شگفت زده شده اند.

برای آشنایی بیشتر با استئوپاتی می توانید مقاله استئوپاتی را در سایت کلینیک سنایی مطالعه کنید. درمان استئوپاتی کاربردهای زیادی دارد که در این مقاله به چند عدد از مهم ترین آن ها می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

انواع کاربرد استئوپاتی

 • کاربرد استئوپاتی در درد شانه

مشکلات شانه‌ای از جمله ناپایداری شانه، استئوآرتریت، شانه منجمد، پارگی روتاتور کاف و عضلات شانه معمولا مشکلات پیچیده‌ای هستند و بهبودی آن‌ها زمان زیادی طول می‌کشد. ممکن است از تکنیک‌های ماساژ مختلفی برای آزادسازی عضلات گردن، بالای کمر و شانه و کتف استفاده شود تا درد شانه را تسکین داده شود. این تکنیک‌ها شامل انجام حرکات چرخشی ریتمیک و برخی تکنیک‌های مخصوص برای کشش دادن بافت‌های نرم و تقویت عضلات شانه می‌شود تا حرکت پذیری مفصل شانه بهبود پیدا کند و تنش و گرفتگی عضلات برطرف شود.

کاربرد استئوپاتی

 • کاربرد استئوپاتی در ریفلاکس

نقش استئوپات‌ها در این کاربرد استئوپاتی، شناسایی و آزاد کردن هر ناحیه دچار تنش جسمی یا فشار در بخش فوقانی گردن و قفسه سینه است که ممکن است با ریفلاکس و قولنج همراه باشند.

 • کاربرد استئوپاتی در ورم مفاصل

درمان دستی و ماساژ ملایم عضلات و بافت‌های نرم که توسط متخصص استخوان درمانی انجام می‌شود می‌تواند به تسکین درد ناشی از آرتروز مفاصل کمک زیادی بکند.

 • سیاتیک و دیسک کمر

استخوان درمانی به پیشگیری از مزمن شدن کمر درد، درد پایین کمر و درد سیاتیک کمر کمک زیادی می‌کند. با ماساژ و درمان دستی عضلات، استخوان‌هاف رباط ها و تاندون‌های کمر از پیشروی بیشتر مشکلات کمر و بلند‌مدت شدن آن جلوگیری می‌شود.

 • کاربرد استئوپاتی در مشکلات تغذیه‌ای

استئوپات وضعیت بدن را بررسی می‌کند، به طور خاص به موقعیت وضعی، حرکت بخش فوقانی گردن و فک، استفاده از گونه‌ها و لب‌ها و زبان توجه می‌کند. ممکن است استئوپات دستکش بپوشد و قسمت داخلی دهان کودک را ماساژ دهد، یا در حین درمان از موقعیت وضعی خاص بدن استفاده کرده و تمرینات خانگی تجویز کند. تمام درمان‌ها با هدف راحت و آرام نگه داشتن کودک در تمام طول جلسه درمانی انجام می‌گیرند.

 • عفونت تنفسی مکرر

 برونشیولیت، یک عفونت شایع در قفسه سینه کودکان خردسال است که ناشی از عفونت ویروسی در ریه‌ها می باشد. این بیماری معمولاً در نوزادان زیر شش ماه اتفاق می‌افتد اما گاهی تا ۱۲ ماهگی نیز رخ می‌دهد.

 اگرچه استئوپاتی ادعا نمی‌کند که علائم حاد برونشیت را درمان می‌کند؛ اما معمولاً استئوپات‌ها کودکانی را تحت درمان قرار می‌دهند که دوره‌های مکرر برونشیولیت را تجربه می‌کنند و شدت آن آنقدر زیاد است که باعث بستری شدن آنها در بیمارستان می‌شود.

 •  استئوپاتی برای دردهای شکم

درد شکم می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد؛ بنابراین استئوپاتی ادعا نمی‌کند که به تنهایی درد شکم در کودکان را درمان می‌کند. نقش متخصص استئوپاتی، درک عواملی است که به طور بالقوه می‌تواند باعث ایجاد درد شکم در کودکان شوند (رژیم غذایی، سابقه پزشکی، سابقه خانوادگی و غیره).

 استئوپاتی همچنین وظیفه شناسایی و آزاد سازی هرگونه نواحی درگیر تنش جسمانی یا فشار در شکم را دارد که ممکن است باعث انواع مختلف درد شکم شوند. مراجعه به یک متخصص تغذیه یا رژیم غذایی برای اصلاح رژیم غذایی خود نیز ممکن است در برخی موارد توصیه شود.

 • کاربرد استئوپاتی در دردهای گردنی

متخصص استئوپاتی می‌تاند از تکنیک‌های متعددی در زمینه درمان دستی برای کاهش گرفتگی و تنش‌های عضلانی در ناحیه گردن استفاده کند و حرکت پذیری مفاصل گردن و بالای کمر را با انجام ماساژ ملایم عضلات و بافت‌های نرم، بهبود دهد. متخصص استخوان درمانی با ایجاد حرکت‌های ریتمیک مفاصل موجب آزادسازی کشیدگی عضلات گردن می‌شود.

کاربرد استئوپاتی

 • کاربرد استئوپاتی در یبوست

یبوست می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی باشد. نقش استئوپات، شناسایی و آزادسازی تمام نواحی دچار تنش جسمی یا فشار از طریق لگن و پایین شکم است که ممکن است احتقان بافت در آنها وجود داشته و در ایجاد یبوست نقش داشته باشند. ممکن است تمرینات خانگی نیز تجویز شوند.

 • کاربرد استئوپاتی در آسم

در کودکان مبتلا به آسم متوسط تا شدید، موقعیت وضعی خاصی برای جبران وضعیت وجود دارد که  شامل بلند کردن سر (حمل سر به سمت جلو)، کاهش پروترکشن تیغه‌های شانه (بالا بردن و گرد کردن شانه)، کاهش انبساط دیواره قفسه سینه و کوتاه کردن عضلات در بازوها، بخش پشتی تنه و بخش پایینی خلفی اندام‌ها می‌باشد.

 نقش استئوپات، شناسایی و آزادسازی هرگونه حرکت جبرانی، تنش جسمی یا فشاری است که از طریق قفسه سینه‌ها، ستون فقرات ناحیه قفسه سینه، عضلات جانبی تنفسی، بخش فوقانی گردن و فک به وجود می‌آید. همچنین ممکن است تمرینات تنفسی از طریق دهان و بینی برای انجام در خانه تجویز شود.

 • کاربرد استئوپاتی در درد پا و مچ پا

بسته به این که آسیب یا بیماری شما دقیقا چه چیزی تشخیص داده شده و همچنین با توجه به سن و میزان آمادگی جسمانی بدن شما، می توان از تکنیک‌های ماساژ و درمان دستی بسیار متعددی برای افزایش حرکت‌پذیری مفاصل و انعطاف‌پذیری عضلات پا استفاده شود.

 در اغلب موارد کلیه مفاصل و عضلات پاها و کمر از جمله عضلات و مفاصل ستون فقرات، لگن، زانو و مچ پا را به طور همزمان ارزیابی می شود تا وجود هرگونه گرفتگی و مشکل حرکتی را تشخیص داده و آن برطرف شود.

 بدین ترتیب، می‌توان پا درد، درد مچ پا، درد پاشنه پا، درد ساق پا، ناشی از مشکلات مختلف مانند کف پای صاف، خار پاشنه، پیچ‌خوردن مچ پا و التهاب تاندون آشیل را درمان نمود.

 • کاربرد استئوپاتی در درد دست و آرنج

بسته به این که علت درد دست چه آسیب یا مشکلی بوده است، در مواردی می‌توان درد دست را با انجام درمان‌های دستی ملایم درمان نمود. در مواردی که شخص به آرتروز مفاصل، یا مشکلات فرسایشی دست و آرنج (مانند سندرم تونل کارپال) مبتلا است، انجام این درمان‌ها توسط متخصص استخوان درمانی می‌تواند موثر باشد.

می توان از تکنیک‌های ماساژ و درمان دستی بسیار متعددی برای درمان درد آرنج، مچ دست، گردن و ناحیه فوقانی کمر استفاده کرد و علائم ناشی از آرنج تنیس‌بازان و آرنج گلف‌بازان را بهبود داد. با استفاده از این روش‌های درمانی علت اصلی و زمینه‌ای مشکل، برطرف می‌شود و بنابراین شما می‌توانید بدون نگرانی، به زندگی عادی خود بازگردید.

 • کاربرد استئوپاتی در درد لگن

متخصص استئوپاتی می‌تواند عملکرد کلی بدن بیمار را بررسی کند و سپس نحوه‌ی حرکت مفصل لگن را ارزیابی کند. متخصص استئوپاتی برای درد و گرفتگی و بهبود حرکت‌پذیری مفصل لگن و رفع مشکلات ثانویه مانند درد کمر، از روش‌هایی مانند تقویت و کشش عضلات لگن، ماساژ دادن ملایم عضلات لگن و کشیدن مفصل لگن استفاده می‌کند.

 • کاربرد استئوپاتی در سردرد

در صورتی که سردرد شما ناشی از گرفتگی یا کشیدگی (رگ به رگ شدن) عضلات و مفاصل گردن (میگرن، سردرد گردنی) و یا ناحیه بالای کمر (رگ به رگ شدن کمر) باشد، استخوان درمانی می‌تواند به رفع سردرد شما کمک کند. انجام دادن ماساژ ملایم بر روی عضلات گرفته و جا اندازی مفاصل گردن و بالای کمر برای آزادسازی آن‌ها می‌تواند گرفتگی و خشکی عضلات را که موجب سردرد شده‌اند، برطرف کند.

دیگر کاربرد استئوپاتی

 • کاربرد استئوپاتی در میگرن
 • کاربرد استئوپاتی در افسردگی
 • استرس، اضطراب
 • مشکلات خواب
 • کاربرد استئوپاتی در فشار خون بالا
 • بهبودی پس از زایمان
 • آماده شدن برای وضع حمل
 • تسکین با تخلیه سیستم لنفاوی و مایعات آن
 • کاربرد استئوپاتی در مشکلات گوارشی
 • رگ به رگ شدگی شدید مفصل
 • آسیب‌های ورزشی
 • مدیریت درد مزمن
 • توان یابی پس از عمل جراحی

همچنین شما می‌توانید برای اطلاع از هزینه‌های مربوط به استئوپاتی، مقاله‌ی هزینه استئوپاتی چقدر است؟ را مطالعه کنید.

 

دسته بندی : استئوپاتیمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *